elikkäpä näin pääsi käymään. Kone oli suljettu ja käynnistyksen jälkeen tuli ihmeongelmia. Resuluutio on pienimmällä eli jotai 640x840 ja värit ovat 16 bit. äänet ei kuulu. äänille en ole yrittänyt tehdä mitään mutta resuluutio ei vaihdu isommaksi eikä väritasetukset:kaan pysy. eli missä voisi olla vika ja miten saisin korjattua tämän. niin ja onko se jonkin sortin virus vai mikä kun pikkuveli väittää ettei ole koskenut mihinkään. kiitos jo näin etukäteen niin se käyttöjärjestelmä on windowsin millenium
Olet joko käynnistänyt vikasietotilaan tai sitten näytönohjaimen ajuri on poistettu. Katso vielä, Käynnista > Suorita > (kirjoita) msconfig > OK, yleiset välilehdeltä, että täppi on kohdassa Normaalikäynnistys
ajureita on viottunu.. mä asentaisin jo tossa vaiheessa konetta uusiks tai riippuis vähän miten pahasti menny sekasin
Hmm mikäs on käyttöjärjestelmä? esim. tuohon näyttöongelmaan voisin sanoa, että vanha kone ja vanha näytönohjain ei enää nykyään jostain syystä toimi, vaan buutin jälkeen tekee samaa kuin esimerkkisi.
Itselläni oli vanhassa koneessa juuri tuollainen ogelma. Windowsin resoluutiota ei saanut säädettyä suuntaan eikä toiseen. Huollossa huomasivat sitten että näytönohjain oli hajonnut, vaikkei täällä kotona siihen ollut koskettukaan. Auttaisiko kenties jos näytönohjaimeen hakisit uusimmat ajurit? Tod. näköisesti näytönohjaimesi temppuilee.
oli tappi oikeassa kohdassa.kuulin tälläisestä "viruksesta" koneella joka sekoittaa sen, se löytyy kun---> etsi-->tiedostoja ja kansioita--->(kirjoita) jdbgm --> siinä on kuvakkeena joku karhu. niin onko se oikeasti joku viirus vai jotain muuta?
ei tota ollu mun toisel koneella. vaikka siellä sanottiin että tuollainen tiedosto pitäisi olla jokaisessa windowsista 95----> nii joo osaako joku sanoa niistä äänistä mitään. vaikka kyllä tuntuu oudolta että nämä ajurit häviäisi itsekseen nii ja kun yrittää kuunnella musiikkia se valittelee etten omista äänikorttia tai ei ole ajureita asennettu ja siihen perään tulee tälläinen errori Error code2 Windows error message: "MMSYSTEM002 käytetty tunnus on järjestelmän käyttämän alueen ulkopuolella"
Yhdellä tutulla oli joku karhu tai nalle kuvake ja se sitä klikkas niin siitä kyllä kone sekos täysin mutta ei mitään tollasia vaivoja enemmänkin yleistä jumitusta ja kaatumatautia.