kone sekosi

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi finck 21.08.2007.

  1. finck

    finck Regular member

    Liittynyt:
    10.12.2004
    Viestejä:
    218
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    latasin tuossa ajurit nvidian sivuilta nvidian emoon ja näyttikseeni ja asennuksen jälkeen kone lataa alussa normisti mutta kun wintoosan pitäisi aueta, kone tilttaa mustaan ruutuun nenäni edessä, hiiren kursorin ollessa ainoa toimiva objekti järjestelmässä. missähän vika ja mitähän tehdä? en edes muista oliko kyseessä näyttis vai emoajurit.
     
  2.  
  3. k0jootti

    k0jootti Regular member

    Liittynyt:
    11.10.2006
    Viestejä:
    4,404
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Oletkohan siis päivittänyt BIOS:in (Emon "ajurit") ? Ja onko varmasti tullut oikea päivitys laitettua? Kannattaa käynnistää kone vikasietotilassa, käynnistyksen yhteydessä painaa F8:a ja valitsee siitä valikosta 'Vikasietotila'.
    Poista näyttiksen ajurit ja käynnistä kone uudestaan normaalisti. Jos ei toimi, käynnistä kone uudestaa asetuksella 'Vikasietotila ja Verkkoyhteydet' -> lataa varmasti oikea BIOS-päivitys ja asenna se oikein(katso emolevyn manuaalista oikeaoppinen asennus).
     
  4. finck

    finck Regular member

    Liittynyt:
    10.12.2004
    Viestejä:
    218
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    suurkiitos, koitan heti. :)

    edit: omalta koneelta kirjoitan. vielä kerran iso kiitos! :)
     
    Viimeksi muokattu: 22.08.2007

Jaa tämä sivu