Kone tuossa normaalisti kävi päivällä, ja kun illalla tulin huoneeseen niin kone oli alkanut ujeltaa ihan julmetusti. Päätuuletin melun luultavasti aiheuttaa, vai voiko olla joku muu? Kone ja siis myös tuuletin on kolme ja puol vuotta vanha, alkaako tuulettimet tuolloin yleensä hajota?
Vieläkin ujeltaa, vai? Tarkistas onko CD asemissa levyä.. joskus mulla alkanu ujeltaa ihan törkeesti cd-asema kun on jostain kumman syystä alkanut cd:tä lukemaan, kerran jopa hajonnut levy cd-aseman sisällä kun pyöriny niin lujaa. Ootko varma että tulee/tuli tuulettimista se ulina?
kiitti, ollu tos cod levy konees, just otin poies eikä lopettanu tota hurisemista...ja on hurissu jo aika kauan aikasemmi n.2,5vuotta...alkaa jo vähä pinna kiristyy tos koneen äänes
Se on tuulettimen osien laadusta kauan menee, että laakerointi kuluu ja alkaa huutamaan. Tuulettimen vaihto on simppeli operaatio. Ei niinkään vuodet vaan käyttötunnit.
Tuuletin yleisin syy ujeltamiseen/vinkumiseen. Itellä meni näyttiksen oma tuuletin rikki ja alko ulisemaan oikein huolella. Säästää tuulettimia, kun sammuttaa koneen yöksi (tai silloin nyt kun menee nukkumaan).
No sulla käyny hyvä tuuri kun nätyttiksen tuuletin menny rikki, serkulta meni rikki ja suli koko paska sinne koneen sisälle. Itelläki ulisi edellisessä koneessa aika pahasti, mutta sitten kun imuroin sitä vähän niin se alko taas hyrrään ku kissa.
Joopa joo! Suli ihan varmaan??? Eiköhän noissa nöytönohjaimissa ole sellainen juttu että ne sammuttaa koneen jos lämmöt nousee tarpeeksi. Että silleen...
Ei niihin aina ole luottamista, se raja on yleensä 90 astetta ja olen kyllä nähnyt koneita joissa tuo ominaisuus ei toimi ja lämmöt olleet 100 asteessa.
Suli, kaikki muovi siitä. En sitten tiiä mikä huono näyttis oli, kun en merkkiä enää muista kun siitä on aika kauan, mutta kyllä se sinne suli.
Geforce 7600GS näyttiksessä tuuletin rupes vinkumaan. Kortissa 4x6cm siili ja siinä pyöreä flekti 3:lla ruuvilla (Kaupan näyttiksen vaihtojäähyt ei mahdu). 4:llä eurolla löyytyi 5x5cm piirisrja tuuletin ja riitävästi ruuvit osuu viuhkamaisen siilin rakoihin. Ja kun näyttis on alimpana ei pelkoa, että irtoava ruuvi löis oikaria emossa tai muualla. Varovasti kun sormella jarrutat tuulettimen keskiöstä, niin äänen korkeus muuttuu ja paikalistat ulisijan. Tai nyppäät tuulettimen virtajohtoja yksitellen irti. Bootti ja sammutus ei ehdi käräyttää jäähytöntä.
BforeDuskilta tulikin tuossa vastaus ongelmaasi. Koska melun takia on turha aloittaa uutta ketjua (saisi muut afterdawnin käyttäjät meluamaan, kuinka tästä on jo ketju) niin esitän kysymykseni tähän ketjuun: Mikä on turvallinen lämpötila s754 kantaiselle sempron 3000 - prossulle? Kokeilin tuossa eilen laittaa ylimääräisen tuulettimen prosessorin kohdalle puhaltamaan kuumaa ilmaa pihalle - ja nyppäsin boxed tuulettimen virtajohdon irti. Idlenä prossun lämmöt ovat everestin mukaan siinä 52 - asteen paikkeilla. Pifastilla rasitettaessa ne nousevat sinne 60 asteen tienoille. Musiikki soi parhaillaan taustalla, ja kevyessä nettikäytössä prossu on 54 asteinen. Onko liikaa?
ja kiva kun itelläni on joku 2 vuotta vanha radeon 600 mikä on käyny 110 asteessa eikä mitään oo tapahtunu..
Hoj, meikellä on samanlaista ongelmaa kun BforeDuskilla, Geforce 7600GS (kyllä, sama) kortin tuulettimen laakeri on alkanut ääntelemään käynnistyksessä. Mitenkäs tuommoinen passiivijäähy pelaa, pitääkös se olla jotenkin ylöspäin että lämpö leijailee ylös vaiko miten? Vai ostanko suosiolla oikian tuulettimen...?