Kone ja näyttö sekoaa grafiikasta

Viestiketju Ajuri- ja softaongelmat -osiossa. Ketjun avasi Gragg 17.12.2010.

  1. Gragg

    Gragg Member

    Liittynyt:
    28.10.2010
    Viestejä:
    5
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Elikkäs joo, semmonen proboleema ois, että tänään yhtäkkiä näyttöön alkoi tulla "värihäiriöitä" pieniin neliön muotoisiin alueisiin sisälle pieniä rakeita, osa oikeeta väriä osa väärää. Esim harmaa näkyy pinkkinä. Ongelmat vasta alkaa kun käynnistän pelin tai videon. Kone menee ihan tilttiin ja toimii aina välissä sekunnin verran, että kerkee painamaan videon pois. Pelin jos erehtyy käynnistämään,niin joutuu reboottaamaan.

    Värihäiriötä ei kuitenkaan ilmene jos laittaa asetuksista grafiikkalaitteistokiihdytyksen pois, sitten toimii youtube video ja joku yksinkertainen peli, mutta esim. Dirt2,BurnOut Paradise ja Black ops ei toimi.

    Olen asentanut ja päivittänyt näyttiksen ajurit uusiksi, Dx9 päivitetty myös.
    käyttis on XP sp3

    Mitä pitäisi tehdä? Onko formatoinnista apua ?onko näyttis rikki tai jotai? reso on kuiteki 1440x900, se toimii ja värit muute paitsi häiriöalueilla.

    ps. onko oikee palsta?
     
    Viimeksi muokattu: 17.12.2010
  2.  
  3. 1pertti

    1pertti Senior member

    Liittynyt:
    10.09.2008
    Viestejä:
    9,425
    Kiitokset:
    1,276
    Pisteet:
    243
    Ensimmäisenä tulee mieleen näytönohjaimen ylikuumeneminen. Tarkista nyt aluksi, onko koneisto pölyinen ja puhdista pölyt tarvittaessa (imuroi tai puhalla). Jos tämä ei auta, niin lämpötiloja voi tutkia sopivalla ohjelmalla. Jos lämmöt ovat korkealla pölyttömässä koneessa, on jäähdytyksessä jotakin muuta häikkää.
     
  4. duecon

    duecon Regular member

    Liittynyt:
    18.07.2010
    Viestejä:
    102
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Jep, toi kuulostaa kyllä näyttiksen tai prossun ylikuumentumiselta. Katoppas ny vaikka hwmonitorilla, mitkä sun koneen lämmöt on. Ja ei tuo koneen putsaaminen pahaksi ole kuten jo 1pertti totesi. :)

    Lopuksi voisit kertoa, mikä toi sun näyttiksesi on ja vaikka muunkin koneen tiedot. :)
     
  5. Gragg

    Gragg Member

    Liittynyt:
    28.10.2010
    Viestejä:
    5
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    No pölyä siellä tuskin on, koska kone on 1,5viikkoa vanha. Lämmöt prossussa 35-40astetta, emolevy ja näyttis alle 30.

    Näyttis on nvidian GTS450.
    Prossu AMD X4 Phenom II 3,4gHz
    Muistit Kingstonin ddr3 1333hz
    emo asusksen m4a87td/usb3
     
    Viimeksi muokattu: 17.12.2010
  6. leinmi

    leinmi Active member

    Liittynyt:
    13.01.2009
    Viestejä:
    3,914
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    vie se näyttis takuuseen siinä se vika on jos kerta ei ole pölyä eikä mitään.
     

Jaa tämä sivu