Kone ei suostu aktivoimaan itseänsä..

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi elliMO 31.01.2009.

  1. elliMO

    elliMO Member

    Liittynyt:
    31.01.2009
    Viestejä:
    2
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Yritän aktivoida pöytätietokonettamme, mutta, se ei suostu aktivoimaan itseänsä. Se vaan väittää "Aktivointipalveluun ei saada yhteyttä. Tarkista verkon asetukset ja Internet-yhteyden toiminta. Yritä sen jälkeen uudelleen."

    Minulla on nyt sama nettipiuha läppärissä kiinni, kuin mikä oli pöytätietokoneessakin, erona vaan se, että tässä netti toimii moitteettomasti ja tuossa ei.

    Tämä on ainainen ongelma, kun kone tulee korjaamolta (ollut siellä ainakin viisi kertaa elämäni aikana, kiitos minulle x)), että se ei suostu yhdistämään verkkoon. Aina, ihan aina se väittää, että piuhat eivät ole kunnolla kiinni, tai nettiin ei saada yhteyttä. Vaikka piuhat OVAT kiinni ja nettiyhteys ON kunnossa.

    Apua..
     
  2.  
  3. MikroMake

    MikroMake Active member

    Liittynyt:
    03.02.2006
    Viestejä:
    3,866
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    68
  4. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
    Aktivoinnin voi hoitaa puhelimella.

    Mutta onko aktivointipalvelu ainoa mihin se ei suostu menemään? Vai koko verkko toimimaton?
    Korjaamolle takas vaan ja pankoot sen verkon toimimaan.
    Vai aktivointiko on ainoa mitä sillä netin kautta tarvitset?

    4 kertaa aikaisemminko olet saannut sen verkon toimimaan korjaamon jäljiltä?
    Tee samat toimenpiteet.

    Voi olla että siellä korjaamolla kaikki toimii, verkkoyhteyskin. Niillä kun on eri palveluntarjoaja, niin niillä tiedoilla ei sun kotona mihinkään mee.
    IP osoitteet yms. kuntoon verkon asetuksista sun yhteyden mukaisesti.
     
  5. liikeri

    liikeri Regular member

    Liittynyt:
    11.11.2006
    Viestejä:
    801
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    no tosiaan tuo aktivointi voidaan hoitaa puhelimitse.

    ja sitten voisit kokeilla vaihtaa korjaamoa mikäli eivät saa kerran ongelmaa korjattua.. tai jos he eivät löydä vikaa niin he voisivat varmaan tulla myöskin kotiin katsomaan tilannetta.

    ainakin oikeasti palvelevat liikkeet tulevat myös kotiisi tarkistamaan mikäli vikaa ei havaita toi voida korjata korjaamolla..

    voit myös kiikuttaa sen koneen, modeemin, reitittimet yms romut sekä käyttämäsi kaapelit sinne korjaamoon niin voivat katsoa että se netti toimii sinun vehkeilläkin.

    eihän koneeseen jossain vaiheessa ole asennettu uutta erillistä verkkokorttia.. ja laitat sen piuhan siihen vanhaan emolla olevaan vanhasta tottumuksesta... (ei olisi ensimmäinen kerta)
     

Jaa tämä sivu