kone ei käynnisty

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Homer1212 17.11.2008.

  1. Homer1212

    Homer1212 Member

    Liittynyt:
    11.09.2008
    Viestejä:
    31
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Tänään asentelin peliä ja käynnistin sen jälkeen koneen uudestaan niin kas kummaa kone ei käynnistynykkään tulee vain tälläinen sanoma

    cmos checksum bad
    overclocking failed! please enter setup to re-configure your system
    USB devince over current status detected !!
    system will shut down after 15 seconds.

    Yritin päästä biossiin mutta sekään ei onnistunut.
     
  2.  
  3. Aeonus

    Aeonus Regular member

    Liittynyt:
    17.03.2008
    Viestejä:
    399
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Hmm. Törmäsin tuollaiseen itse kerran ja syylliseksi osoittautu viallinen USB-portti, jossa oli jonkinasteinen oikosulku. Tarkkaile taskulampulla tms näyttääkö jokin niistä olevan rikki.

    http://res.boston.co.uk/rev/07-05-11/front_usb.JPG <- huonolaatuinen kuva, mutta tuolta pitäisi näyttää. Itseltäni oli murtunut pala pois tuosta valkoisesta muovipalikasta, jolloin yksi neljästä pinnistä oli vääntynyt ja kosketti joko tuohon USB-liitintä ympäröivään metalliin tai toiseen pinniin.
     
  4. Homer1212

    Homer1212 Member

    Liittynyt:
    11.09.2008
    Viestejä:
    31
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    eipä tullu itellä mieleen tarkistella nuita mutta sieltähän se vika sit löyty. Kiitos paljon avusta.
     

Jaa tämä sivu