Elikkä kone buuttaa useita kertoja päivässä itsestään eikä näyttöön tule mitään virhesanomia ja käynnistyy uudelleen normaalisti. Kone on parivuotta vanha Fujitsu Siemens Scaleo P pakettikone Pölyt on putsattu kopan sisältä pois ja lämmötkään eivät ole korkeat. Mistä tälläinen ongelma voisi johtua?
Käytössä on Windows xp home edition. Ja buuttaaminen ei riipu käytöstä saattaa esimerkiksi yön aikana olla buutannut kun koneella ei ole tehty mitään.
Koska kyseessä on Fujitsun Scaleo P -sarjaa, niin veikkaan heti ensimmäisenä hajonnutta emolevyä, sillä noita olen töissä vaihtanut useita viikossa. Jos nyt asiaa oikeasti tutkii, niin onko koneesi mahdollisesti saastunut, sillä virukset/haittaohjelmat tekevät tuollaista usein. Buuttailua voi myös aiheuttaa hajonnut muisti, jonka yhteenkin hajonneeseen osoitteeseen osuminen aiheuttaa koneen pysähtymisen kuin seinään. Kovalevyn tarkistus ei tietenkään olisi pahitteeksi.