Omistan ton Lacien ulkoisen 250 gigan kovon ja nyt se ei enää toimi. Se toimi aluks ihan hyvin mut sit n. kuukauden käytön jälkeen kone ei meinannut aina tunnistaa kiintolevyä kunnolla ja nyt kun sitä yrittää avata niin kiintolevy vaan rätisee vähän aikaa ja sit heittää että levy on alustamaton. Haluatko alustaa sen? En ole painanut kyllä koska levy on täynnä tärkeetä tavaraa. Tietääkö kukaan mitä pitäs tehä. Avasin kiintolevyn ja vilkaisin mutta ei siellä näyttänyt olevan mitään vikaa.
Kuullostaa hajonneelta kovalevyltä, tunnistus vaikeudet viittaavat lämpövaurioihin kovalevyn piirilevyssä, nuo lämpövauriot kun tuntuvat olevan erittäin yleisiä lacien ulkoisilla kovalevyillä. Mikäli vika on vain piirilevyssa niin on mahdollisuus vielä saada sieltä tiedot talteen seuraavin toienpitein. Ostat toisen vastaavan kovalevyn (ei ulkoista laciee, mutta sen merkkinen kovalevy mikä siellä sisällä oli), tärkeää että on täysin samanlainen eli sama koko, liitännät ja malli. Sitten vain ruuvvaat uudesta piirilevyn varovaisesti irti ja korvaat vanhan rikkinäisen piirilevyn sillä. (yleensä kovalevyssä kiinni ruuvveilla sekä lyhyellä irroitettavalla liittimellä (mikäli liitin on kiinteä ei tämäkään pakosti onnistu)) Tämä tietenkin maksaa mutta varsinaiset palvelut tiedon talteen saamiseksi maksaa enemmän. Kuitenkin jos kovalevyssä on jotain sisäistä vaurioo niin on mahdollisuudet todellakin vähissa tiedon saamiseksi takaisin. Myöskin jos kovalevy vielä tunnistuu niin voit koittaa olemassa olevia ilmaisia softia tiedostojen saamiseksi takaisin, kannattaa ainakin kokeilla. Toivon että tarkoitit vain ulkoisia kuoria?
Nyt kävin kokeilemassa levyä kaverin luona ja siellä se toimi ilman mitään ongelmia. Mutta mulla ei toimi edelleenkään. Sama vika on myös tuon tulostimen muistikorttipaikoilla. Ne valittaa samaa asiaa kun toi kiintolevy. Onkos kellään nyt mitään tietoo?
Kokeilin kiintolevyä muihin usb paikkoihin ja kokeilin asentaa uudestaan mutta ei tuntunut auttavan mitään.