Kertomus palomuuriin päänsä lyöneestä

Viestiketju Ajuri- ja softaongelmat -osiossa. Ketjun avasi Seseseko 03.02.2007.

  1. Seseseko

    Seseseko Member

    Liittynyt:
    20.02.2005
    Viestejä:
    5
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kyllästyin, kun Zonealarm saattoi yhtäkkiä sanoa sopimuksensa irti ja päätin hankkia jonkun toisen palomuurin.
    McAfee vaikutti hyvältä, ja aloitinkin sen asennuksen.
    Yllätyksekseni(???) McAfeen asennusohjelma ilmoittaa, että se on huomannut käyttöjärjestelmäni olevan 98 tai ME, joita se ei tue! Minulla on siis kaksitonninen.
    No, alkuihmetyksestä toivuttuani älyänkin syyn tähän kummalliseen ilmoitukseen. Olen pelannut Red Alert´ia virtuaaliromppuasemalla, jonka olen emuloinut 98-toimivaksi. Ja olin ladannut McAfeen asennusohjelman tälle asemalle. Ongelma hoitui sillä, että latasin ohjelman toiselle "normaalille" virtuaaliasemalle.
    McAfee tuntuikin todella monipuoliselta ja pätevältä internet-turvaohjelmalta, mutta peeseen toiminta lamaantui käytännössä täysin. Internet hidastui käsittämättömän paljon ja muutenkin tuntui kuin koneeseen olisi kaadettu tervaa.
    Vaikka poistinkin joitakin ohjelmia, joiden arvelin sotkevan McAfeen toimintaa, ei siitä ollut apua. En enää jaksanut etsiä syytä moiseen...ehkä sekin olisi joskus vuorokausien myötä selvinnyt vaan asensin Pandan palomuurin.
    Toistaiseksi kaikki hyvin ... .
     
  2.  
  3. Tuff

    Tuff Active member

    Liittynyt:
    10.10.2003
    Viestejä:
    3,621
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    kun asensin McAfeen ei koneella ollut muuta viruksen torjuntaa/palomuuria tai niiden "rippeitä"..
     
  4. Seseseko

    Seseseko Member

    Liittynyt:
    20.02.2005
    Viestejä:
    5
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Jatketaan harjoituksia... . Poistin Pandan ja asensin McAfeen Total Protectionin uudelleen. Ja sama ongelma kuin ennenkin. Nettiin ei käytännössä päässyt ollenkaan. Poistin virustorjunnan - ei muutosta. Postin spämmifiltterin - ei muutosta. Poistin McAfeen kokonaan ja asensin pelkän palomuurin. Nyt rupesi pelittämään. Lisäsin virus- ja spämmitorjunnan. Toimii edelleenkin! Siis joku muu Total Protectionin nyt asentamaton ohjelma aiheutti ongelman. Jos vielä jaksaisi etsiä syyllisen... siis asentajan lisäksi!
     
  5. Kellopeli

    Kellopeli Guest

    Toi on aina sama juttu noitten McAfeen ohjelmien kanssa. Koko kone aivan solmussa. Eikä ohjelman poistokaan koneelta tunnu onnistuvan kun äärimmäisen harvoin. Kannattaa tosissaan harkita ennekun tommosta sontaa aikoo koneelleen laittaa. Itse en näe ton asentamisessa koneeseen mitään järkeä, kun vieläpä paremman torjunnan saa koneeseen vain murto-osalla siitä resurssien kulutuksesta, mitä toi McAfee vie. Todella raskas tapaus.
     
    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 10.02.2007

Jaa tämä sivu