eli siis alla on e8500, palit hd 4870, P5Q pro ja 4gb ddr 800mhz. paras tapa kellottaa prosessori on varmasti biossista jos olen oikein käsittänyt? entäs sitten näytönohjain, onko esim. atin autotune hyvä näyttiksen kellotukseen vai onko olemassa parempiakin? ja mistä näkisin lämmöt tarkiten? vakiokelloilla: kun bios näyttää cpu: 23 astetta real temp: 31 ja 33 corejen lämmöiksi idlenä siis. näyttison 45-48 astetta idlenä. onko lämmöt normaalit? E: mites noi voltit kannaattaako laittaa manuaaliseksi säätö vaiko pitää automaattisella?
Jos meinaat 4GHz kellottaa niin todennäkösesti joudut ite laittamaan lisävolttia. Eli biossista kellotetaan katso vaikka googlesta tarkka ohje tähän. Mikä versio siulla on tosta realtempistä? Jos se on 3.00 niin se näyttää lämmöt väärin pitää asetuksista muuttaa tj.max arvo 95C:en. RivaTuner tai AtiTrayTools on hyviä näyttiksen kellotukseen.
2.70v on real tempistä ja TJ max on 95c ja kokeilin myös core tempillä ja se näyttää täsmälleen samaa real tempin kanssa. mutta kuitenkin miten bios näyttää n. 10 astetta vähemmän?
Mie haluaisin hieman kellotella tätä Athlonia, mutta en löydä BIOSissa missään mitään keloja, joten oisko mitään ohjelmaa millä vois ihan windowsissa kellotella? Näyttää Biosissa Kellotus-kohdassa AMD k8 Cool&Quiet ja valittavana vain että päällä vai ei
Pakettikoneissa ei tuota kellotusominaisuutta ole. Cool&quiet kannattaa pitää päällä, koska se laskee prosessorin kelloja, mikäli et rasita prosessoria. Kyseinen ominaisuus säästää prosessoria ja virtaa. Emosta pitäisi löytyä fsb lukema, mikä kulkee monella eri nimellä. Etsit kohdan minkä arvo on yli sadan ja jota voi muutella suuntaan tai toiseen. varmista kuitenkin että kyseessä on fsb, eikä mikään muu. Vahingossa voit räpläillä voltteja tjsp mikä taas on erittäin haitallista, mikäli väärin arvot laitat.
Cool&Quietin latasin ihan itse AMD:n sivuilta. Ja pakettikonehan tämä osittain on... Katoin enkä löytänyt mitään lähellekään kelloihin tai FSB liittyvää... Parissa kohdassa mainitaan CPU: sen ylikuumenemissammutus asetukset, jäähyn nopeus ja toi Cool&Quiet Ni että oisko mitään windowsissa käytettävää ohjelmaa
Pakettikoneen emo riittää tämän homman kaatamiseen. Näitä ei saa kellotettua millään softalla tai modaamalla.
Hei! olisin kiinnostunu kellottaa omaa nuhapumppua, ja haluisin tietää paljonko pystyy tällä kokoonpanolla kellottaa ja miten se tapahtuu?? biossissa kokeilin kerran nostaa 2.66---->3Ghrz mutta sitten kun tallensin säädöt ja yritin käynnistää konetta tuli vaan bluescreen....ja sydän pompsahti tietenkin kurkkuun! kun puhuuvat vaan että tän prossun tehoa kärsis nostaa ihan kunnolla. olenko siis tehnyt jotain väärin?
Jänöä prossulle pykälä lisää. Minkälainen jäähdytys on prossulla? Muistien jakajat kannattaa katsoa kanssa ettei kapulat ylikellotu mahdollisesti liikaa johtuen väärästä jakajasta.