kannettavan äänen voimakkuus

Viestiketju Ajuri- ja softaongelmat -osiossa. Ketjun avasi makkisman 24.04.2006.

  1. makkisman

    makkisman Member

    Liittynyt:
    24.04.2006
    Viestejä:
    9
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    hei
    ongelmani on tietokoneen heikko äänenvoimakkuus. koneessani on kova ääni, jos sillä kuuntelee esim. tavallista cd-levyä. mutta kun koneeseen laittaa dvd-elokuvan, ei ääntä meinaa kuulla laisinkaan. onko syy levyissä itsessään, vai onko jokin koneen säätö tähän syynä. kone on oikeastaan lasten käytössä. suomeksi puhuttujen disney-elokuvien katselemisessa ääni on melko tärkeä asia.

    malli on fujitsu siemens jotakin. ostin koneen käytettynä. onko tää ees oikea osasto tämmösille kysymyksille

    kiitos
     
  2.  
  3. Marku2

    Marku2 Regular member

    Liittynyt:
    07.12.2005
    Viestejä:
    1,259
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    FFDSHow:lla voi nostaa ääntä:
    -> http://fin.afterdawn.com/ohjelmat/video_ohjelmat/videocodecit/ffdshow.cfm

    Ohjeet:
    http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/212217

    [bold]Pika Ohje:[/bold]
    Kun alat katsomaan videota niin tonne kellon viereen tulee FF juttu.
    Paina sinisten FF jutun päällä hiiren oikean puoleista näppäintä->[bold]Volume[/bold]

    [bold]Volume asetukset:[/bold]
    Paina sinisten FF jutun päällä hiiren oikean puoleista näppäintä-> [bold]FFDSHOW Audio Decoder[/bold]-> Sieltä valitset Volume kohdan niin voit nostaa ääniä vielä lisää.
    FFDSHOW Audio Decoderissa on Dolby Decoder ja Equalizer juttujen välissä on [bold]Volume[/bold] siellä on lisäasetukset.
     
    Viimeksi muokattu: 25.04.2006
  4. makkisman

    makkisman Member

    Liittynyt:
    24.04.2006
    Viestejä:
    9
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    hei

    kiitos ohjeesta. latasin ffdshow:n tuosta linkistä. osasin mennä säätämään volumea ym. tuon ohje-linkin mukaisesti. mutta ei mitään vaikutusta.??? ääni on sama kuin ennenkin.

    ihmettelen lisäksi tuota Pika Ohjetta, jonka mukaan "kun alat katsomaan elokuvaa, niin kellon viereen tulee ff-juttu" Ei meinaan tullut, enkä tiedä minne olisi pitänyt tulla.

    katson dvd - elokuvia windows media playerilla. ei siihen mun mielestä mitään tullut.

    jaksatko neuvoa lisää.

    kiitos
     
  5. Marku2

    Marku2 Regular member

    Liittynyt:
    07.12.2005
    Viestejä:
    1,259
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Viimeksi muokattu: 25.04.2006
  6. extralow

    extralow Active member

    Liittynyt:
    25.05.2003
    Viestejä:
    1,493
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Minulla kanssa kuuluu hiljaa kaikki 5.1 äänet, stereona kuunnellessa.
     
  7. makkisman

    makkisman Member

    Liittynyt:
    24.04.2006
    Viestejä:
    9
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    mun koneen näytölle ei ilmestyny mitään muuta kuin ffdshow:n ikoni latauksen jälkeen. Kun sitä painelin niin se asensi itsensä.??? media playerissa ei näy mitään.

    semmonen juttu, että mun kone ei ole laajakaistassa kiinni kuin vain latauksen ajan. se on meitin lasten pelikone eikä laisinkaan nettikone, siis meidän käytössä. vaikutusta?
     
  8. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143
    makkisman: DVD toisto-ohjelman asetuksista valittu oikea kaiutinmäärä?

    Tuo FFDshow kuvake ei taida tulla oletuksena päälle vaan Ikoni kellon viereen kohdasta tuosta ohjeesta löytyy neuvo. Mutta tuota FFDshow:ta ei tarvitse jos on erillinen DVD toisto-ohjelma (windvd, powerdvd, media player classic <-- ei siis windows media player, vlc)
     
  9. makkisman

    makkisman Member

    Liittynyt:
    24.04.2006
    Viestejä:
    9
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    hei

    olen tarkistanut koneeni oikean kaiutinmäärän. mutta en kyllä löydä toisto-ohjelman, eli tässä tapauksessa windows mediaplayerin, asetuksista mahdollisuutta muuttaa tai säätää kaiutin määrää. kerrotteko mistä saa tarkistaa?


     
  10. samppa57

    samppa57 Member

    Liittynyt:
    21.01.2005
    Viestejä:
    82
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Läppärissä mahdollisesti jotkut pikanäppäimet äänenvoimakkuuden säätöön? Ovat saattaneet jäädä pienelle.
     
  11. Reaper82

    Reaper82 Member

    Liittynyt:
    15.10.2005
    Viestejä:
    17
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    No itselläni on fujitsun läppäri käytössä...leffoja katselen lähinnä bsplayerillä ja koodekkina ac3filter + ffdshow.

    Tosiaan joissakin leffoissa äänet eivät kuulu juuri ollenkaan. Ainakin jos Powerdvd:llä katsoo dvd-leffoja. Musiikki- tai peliäänet kyllä kuuluvat selvästi.


    Siksi olenkin laittanut piuhan line-outista vanhoihin stereoihin kiinni, jotta stereoista voi sitten helposti säädellä äänenvoimakkuutta (käytän myös kuulokkeita tietysti stereoiden kautta).

    PS. Tehtäväpalkissa kellon vieressä näkyy kaiuttimen kuva. Klikkaa sitä oikealla napilla--> avaa äänenvoimakkuus. Katso että voimakkuudet ovat kohdallaan.
     
  12. makkisman

    makkisman Member

    Liittynyt:
    24.04.2006
    Viestejä:
    9
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    hei

    olen mielestäni säätänyt äänen täysille kaikista mahdollisista paikoista ja kaikilla mahdollisilla tavoilla. äänenhän saa täysille nuolilla, muistaakseni F9:llä, säätimien alta sekä visuaalisesta volume-kuviosta, missä se sitten onkaan. kun yhdestä säätää, niin vaikuttaa automaattisesti näihin kaikkiin muihinkin.

    kannettavassani ei ole mitään lisälaitteita, ja koneen omista säädöistä on valittu oikea kaiutin määrä. edellisessä viestissä jo kyselin, että miten toisto-ohjelman, eli windows mwdiaplayerin säätimistä säädetään oikea kaiutin määrä. sitä mahdollisuutta en ole löytänyt. onkohan tuo sitten ongelma, en tiedä.

    en katsele näitä elokuvia kotona, siihen käytän tavallista televisiota ja dvd-laitetta. näitä elokuvia katsovat lapset ja lähinnä autossa, joskus reissussa myös hotellissa yms. majapaikassa. esim. autoon ei mielellään ottaisi mitään lisälaitteita mukaan, kyllä äänet pitäisi irrota pelkästä kannettavastakin. mulla toisena koneena HP, jota ei voi pitää autossa täysillä. siinä ainakin on erittäin hyvät äänet. siinä toisto-ohjelmana vindvd.

    007 neuvoi muitakin toisto-ohjelmia. latasin tähän ongelma-koneeseeni (fujitsu) media player classic:n ja se tuntui parantavan ääntä huomattavasti. kiitos vihjeestä.

    lopettelen tästä aiheesta toistaiseksi tähän. kokeillaan kuinka kesälomareissuilla pelittää.
     
  13. makkisman

    makkisman Member

    Liittynyt:
    24.04.2006
    Viestejä:
    9
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    anteeksi, vielä pieni lisäys. piti laittaa jo äskeiseen. mikä on läppäri?
    oppia ikä kaikki:)
     
  14. samppa57

    samppa57 Member

    Liittynyt:
    21.01.2005
    Viestejä:
    82
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    läppäri on siis ns.lyhenne kannettavalle tietokoneelle
     

Jaa tämä sivu