kannettavaa pelaamiseen

Viestiketju Kannettavat tietokoneet -osiossa. Ketjun avasi Kosmine 11.01.2011.

  1. Kosmine

    Kosmine Member

    Liittynyt:
    10.01.2011
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Otsikon mukaisesti kannettavaa hankkimassa ja pelaaminen on se suurin käyttötarkoitus. Opiskelut hoituu takuuvarmasti millä tahansa koneella. Pelin nimi on World of warcraft ja pelisessiot välillä hyvinkin pitkiä. Kyseinen peli ei tarvitse sitä pallon tehokkainta konetta pyöriäkseen? Suurinta murhetta aiheuttaa että miten läppäri kestää pidempiä pelisessioita? välillä ovat 6h+, eli tuuletus olisi oltava suht kunnossa ettei se sitten ylikuumene ja kaatuile?

    budjetti olisi kiva pitää max 1k€ ja näyttökokona 17"

    Alustavasti katselin http://www.jimmspc-store.fi/tuote/GX740-238NE?t=false mutta siinä on tuhottomasti hintaa. Ymmärrän että sieltä löytyy kunnon näyttis kylläkin, mutta melko varmaan tähän tarkoitukseen riittää huonompikin? Jos nyt saan kuitenkin suonenvedon ja päätän ryöstää pankin niin meneekö rahat mitenkään oikeaan paikkaan? Pääasia että FPS saataisiin pyörimään siellä 60 pinnassa grafiikan laadusta tinkimättä ja ilman että se kone muuttuu leivänpaahtimeksi pitkäkestoisessakaan pelailussa.

    Vai pitääkö suoraan unohtaa läppäri ja hankkia pöytäkone?

    Kiitos jo etukäteen avusta!
     
  2.  
  3. Joensuu

    Joensuu Active member

    Liittynyt:
    08.05.2007
    Viestejä:
    2,545
    Kiitokset:
    4
    Pisteet:
    68
    Kyllä pääsääntöisesti pelikäyttöön kannattaa hommata pöytäkone, mutta jos kannettavalle on tarvetta tuo on hyvä valinta. Mutta kovemmassa pelikäytössä kannettava kyllä saattaa lämmetä liikaa riippumatta millaisesta koneesta on kyse.
     
  4. Datamon

    Datamon Regular member

    Liittynyt:
    18.11.2006
    Viestejä:
    138
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    joskus tuli Fujitsun läppärillä pelattua laneissa BF2:sta jotain ihan sairaita määriä, just tyyliin 4-6h putkeen ja sit vähän taukoo ja taas muutama tunti ja ei kyllä kone kaatuillut ikinä, vaikka tosin kävikin suht lämpimänä. T2400 1,83Ghz ja Ati radeon x1800 löyty sisuksista. Kertaakaan en ole kyllä läppäriä saanut kuumenemisen takia kaadettua. Nykytinen Sony käy todella viileänä, tosin en ole kun jonkun 2h maksimissaan pelannut putkeen Fallout 3, Far Cry 2 ja Bad Company 2:sta. Eli kyllä nykyläppärit käyt sen verran viileinä että niillä pystyy aika kauan pelaamaan ennen kun ne ylikuumenemiseen kaatuu. Olettaen nyt että tuuletusrivat ei ole täynä pölyä. Tuo kone on kyllä yksi parhaimmista tuohon hintaluokkaan ja MSI on ihan laadukas merkki myös.

    Edit: Wowiahan nyt pyörittelee vaikka vähän vanhemmallakin koneella, saatika nyt tuolla MSI:llä.
     
    Viimeksi muokattu: 11.01.2011

Jaa tämä sivu