Kannattaako hankkia uusi äänikortti?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Hopeamies 23.06.2008.

  1. Hopeamies

    Hopeamies Regular member

    Liittynyt:
    16.07.2006
    Viestejä:
    227
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Äänikortin ajattelin päivittää tohon Creativen Sound Blaster X-Fi Xtreme Gamer -korttiin. Olisikos siitä kuinka paljon hyötyä?

    Ja mitä eroa tuolla ja Fatal1ty versioilla on?

    Kaiuttimina on Logitech X-230, ja kuulokkeina Creative Fatal1ty Gaming Headset.

    Kiitos etukäteen.
     
    Viimeksi muokattu: 23.06.2008
  2.  
  3. Yottabyte

    Yottabyte Regular member

    Liittynyt:
    12.06.2013
    Viestejä:
    2,363
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    muistinkin lukeneeni juttua tuosta kortista, mutta se olikin tämä (eri kortti). Minuun kuitenkin upposi tämä/nämä aika mukavasti:
    http://plaza.fi/muropaketti/creative-julkaisi-x-fi-titanium-fatal1ty-aanikortin

    En itse ole HiFi ihmisiä, enkä arvosta ihan niin paljon äänenlaatua kun varmasti olisi syytä (silti tunnen hyvän äänenlaadun), enkä siitä syystä ole itse äänikortteihin juuri perehtynyt. Sen verran kuitenkin sanon, että äänikortti on hyvä ostos sinänsä, koska voit käyttää samaa äänikorttia vuosia (ne eivät nopeasti vanhene) vaikka emot vaihtuisivat, joissa nuo intergroidut äänikortit ovat vähän mitä sattuu. Että eipä tarvitse niitä sitten ainakaan käyttää.

    En pidä Fatal1ty-nimettyjä tuotteita kovin suuressa arviossa. Fatal1ty-"sarjan" tuotteissa tulee varmasti hintoihin hurjat plussat siitä, että sen tuotteet ovat "suunnattu pelaajille", todellisuudessa tuotteet tuntuvat arvostelujen ym. perusteella olevan aivan samaa tavaraa kuin kaikki muukin, hinta vaan on kasvanut mainostuksen kanssa. Sitten ns. tyhmä kuluttaja ostaa tuotteen ja tavallaan luulee sitä hyväksi, eikä viitsi sanoa itselleen ettei se äänenlaatu oikeastaan ollutkaan parempi. Iste olin ostamassa myös noita Fatal1tyn luureja, mutta aikani kuuneltuani kun porukka niitä haukkui, päädyin kuitenkin KOSS:n kuulokkeisiin. Päätös asiassa on sinulla, mutta veikkaan noista muista korteista löytyvän parempia ja veikkaan, ettei Xstremegamer-nimi tarkoita että kortti soveltuu yhtään paremmin pelaamiseen kuin jokin muu (saattaa jopa tarkoittaa sitä että musiikki ei kuulosta yhtä hyvältä, mutta pelit ovat äänenlaadultaan samaa tasoa muiden kanssa)
     

Jaa tämä sivu