Noh voit ihan järjellä ajatella! Omasta mielestä ainakin kannattaa, kyllä se seiska mahtuu näköjään tuolle. Saat lisäksi asennettua virustorjunnan ja joitain muuta. Jos vaan tarve vaati. Itse tilasin kanssa päivällä 64gb aseman jimmspc-storesta.
Itsellä on 7 Ultimate 64-gigaisella, Voddleria ja muuta ja vapaata tilaa on n. 20 gigaa, kaikki "tilaavievä" on 8 Teraisella NAS:illa... Mitään Officee tms. "isompaa" ei kannattane asentaa, vaikka mahtuisikin... T: Vesku
Laitetaan nyt omatkin tiedot tähän: SSD on Intelin X25-M 80Gt (eli todellisuudessa 74,5Gt) ja sinne on asennettu Win 7 64 bit, kaikki pikkuohjelmat (Foobar2000, Openoffice, Thunderbird, Opera, Firefox, Skype, GIMP 2, VLC, jne.) ja koeluontoisesti Starcraft 2 (joka ei siitä erityisesti hyödy). Tilankäyttö on nyt 35,7Gt/74,5Gt. Sen perusteella 60Gt SSD on jo riittävän kokoinen järkevästi käytettynä. Kaikki muut filut ovat tietysti perinteisellä kovalevyllä.
Komppaan aikalailla muita. 80GB Intelin X25-M g2 ja olen täyttänyt tuota niin, että Windows 7 Pro on SSD:llä ja kaikki "aina" tarvittavat softat samoin. Taas kaikki isot, vähänkään harvemmin tarvittavat softat olen asentanut 7200rpm kovalevylle, eli mulla on C:llä ja D:llä Program Files -hakemistot. Selain, Thunderbird ja sen sellaiset SSD:llä, OpenOffice ja vastaavat kovalevyllä.
Ite väittäisin ettei paljoa 120GB:sta pienempää kannata hommata, suositeltu max täyttö noille kun on about 80%. (ainakin OCZ:n mukaan) Tällä hetkellä OCZ vertex 2 120GB 81/111.7 GB käytössä, vain yksi isompi peli asennettuna ja pari virtuaalikonetta dynaamisesti laajentuvilla levyillä. Ilman Virtuaalikoneita ja SC2:sta about 40 Gt käytössä, sisältäen Officen ja Photarin, jotka ovat noista jäljelle jäävistä varmaan suurimpia. Oma ainakin piristyi latausaikojen suhteen huomattavasti. Itse pelissähän sillä ei ole pahemmin vaikutusta
Nykyhinnoilla olen samaa mieltä, gigaa per euro -hinta näyttäisi olevan nyt parhaimmillaan tuossa kokoluokassa, jos nykygeneraation levyjä katsoo. Ostan kovalevytkin aina samalla logiikalla, eli ns. sweet spot-kohdasta.