kaksi nettiä?

Viestiketju Digivideo-ongelmat ja -keskustelu -osiossa. Ketjun avasi amishi 17.01.2005.

  1. amishi

    amishi Member

    Liittynyt:
    18.10.2004
    Viestejä:
    87
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Elikkä miten siis saan 2 konetta nettiin samalla kuukausimaksulla?Ja mitä osia siihen tarvitaan?kiitos jo etu käteen!:)
     
  2.  
  3. n_r

    n_r Regular member

    Liittynyt:
    01.03.2004
    Viestejä:
    908
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Itsellä on ollut parhaimmillaan 4 konetta verkossa samalla liittymällä (normaalisti 2-3 konetta jo useamman vuoden ajan) ;-)

    IMHO helpoten se onnistuu kun on reititin. Joko valmiiksi reitittävä ADSL modeemi tai sitten erillinen boksi. Itsellä on erillinen. Boksissa (modeemi tai reititin) pitää olla DHCP serveri mahdollisuus jos palvelun tarjoaja ei "salli" useampaa konetta verkkoon tai ei tarjoa kuin yhden IP:n per liittymä.

    Tuo reititin saa sen IP osoitteen sieltä ISP:ltä ja jakaa sisäverkossa oleville koneille omat IP:t omasta taulustaan ja reitittää liikenteen ulos ja sisään oikeille koneille.
     
  4. Juusu

    Juusu Regular member

    Liittynyt:
    21.09.2003
    Viestejä:
    112
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Kannattaa ostaa telewellin tw-ea500. Siinä on suomenkielinen helppo käyttöliittymä, hyvä puhelintuki suomeksi, palomuuri, ja kaikki muukin kotikäytössä tarvittava. Eikä hintakaan päätä huimaa, n.50-60euroa.

    Tähän saat siis max. 4 konetta kiinni samanaikaisesti. Lisäksi tarvitset vain molempiin koneisiisi verkkokortit, ja tietysti riittävän pituiset verkkokaapelit(rj-45), koneiden ja modeemin välille. Modeemi on helppo asentaa, lyöt vaan piuhat kiinni ja avot.

     
    Viimeksi muokattu: 18.01.2005
  5. amishi

    amishi Member

    Liittynyt:
    18.10.2004
    Viestejä:
    87
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Kiitos paljon tosa oli jo ymmärrettävät ohjeet!:D
     
  6. amishi

    amishi Member

    Liittynyt:
    18.10.2004
    Viestejä:
    87
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    pitääkö se olla ristiinkytketty?
     
  7. n_r

    n_r Regular member

    Liittynyt:
    01.03.2004
    Viestejä:
    908
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Ei kun suoraa piuhaa.
     

Jaa tämä sivu