Käyttöoikeus ongelma

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi xpq21 24.08.2007.

  1. xpq21

    xpq21 Member

    Liittynyt:
    24.08.2007
    Viestejä:
    2
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Hep!

    Nyt kaivataan apuja! En tiedä mitä on tapahtunut mutta kone ei anna enää tehdä oikeastaan mitään.. Nettiin ei pääse (explorer eikä firefox), ohjelmat ei käynnisty enkä saa edes palautettua konetta taaksepäin tai tehdä uutta asennusta koska käyttöoikeudet eivät riitä?

    Saan punaisen ruksin ja ilmoituksen system32 kansioon liittyen jossa kerrotaan että käyttöoikeuteni eivät mahdollisesti riitä.

    Kyseessä on läppäri johon on luotu yksi tili järjestelmänvalvojana.

    Mikä eteen?
     
  2.  
  3. k0jootti

    k0jootti Regular member

    Liittynyt:
    11.10.2006
    Viestejä:
    4,404
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Koneenhan voi palauttaa myös windowsin asennus cd:ltä. CD sisään -> bootti -> sieltä valitsee sen järjestelmän palautuksen.
     
  4. Fidelaar

    Fidelaar Regular member

    Liittynyt:
    29.07.2003
    Viestejä:
    817
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Jep, teeppä tuo palautusasennus... joku on näpelöiny konettas tai sit pöpö tehny omiaan jos käyttöoikeutes hävinny. Seuraaval asennuskerral, tee ihmees toinen tili, jota käytät, ettet järjestelmänvalvojana jatkuvasti käytä.
     
  5. Ysf

    Ysf Active member

    Liittynyt:
    02.10.2005
    Viestejä:
    1,954
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    68
    jos o xp home, niin paineleppas f8 -näppäintä käynnistyksen alussa (ennen sitä mustapohjaista windows-latauskuvaa) ja käynnistä kone vikasietotilassa. Silloin näkyy tili "järjestelmänvalvoja".

    kirjaudu sillä sisään ja luo itsellesi uusi tili jonka myös merkkaat järjestelmänvalvojaksi. Sitten kannattaa vikasietotilassa ajella pöpötutkat ja muut. Sen jälkeen eikun "uusi mato koukkuun"
     
  6. xpq21

    xpq21 Member

    Liittynyt:
    24.08.2007
    Viestejä:
    2
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Joo kiitos vaan kaikille vastaajille, sain avustuksellanne koneen jälleen hallintaan!

     

Jaa tämä sivu