Eli ostipa muuan mies käytettynä moisen pelin mutta myyjän antama account ei toimi. Saakos moista hommaa mitenkään korjattua, myyjän nimeä ei tiedossa ja muutenkin ottaa kaaliin.
Eipä sitä saa toimimaan, paitsi jos et saa sitä myyjää kiinni, voisit myös kokeilla lähettää steamille viesti missä näkyy cd kotelo, sitten se lappunen missä näkyy cd-key ja mainitse sähköposti niin ehkä saattaa onnistua.
No Steamilta vastattiin että pitäisi olla kuitti ja eihän sellaista yksityskaupassa tietenkään saa. Enpähän tästä lähtien moisen firman pelejä osta edes uutena
Älä nyt koko firmaa lyttää sen takia. Account käytäntö on ollut valvella tuo jo pitkään ja ehkä sun olis kannattanut ottaa asiasta selvää ennen ostoa (älä nyt suutu, en syytä sua). Jos tarkoitus on nettipelaaminen hl2, cs:s jne jne ei kannata ikinä ostaa käytettynä, pääsee paljon helpommalla kun ostaa alkuperäisenä. Itsellä ei ainakaan ole ollut mitään ongelmia.
No mutta kun en välitä paljoakaan tuosta nettipelaamisesta, kohtuus olisi ehkä että edes yksinpeli onnisuisi ilman Valvevalvomoa
steamin sivuilla lukee että accountien eteenpäin myynti on kiellettyä (eihän sitä monikaan usko) juuri tämän laisten tapauksien takia..
Saisko ton kohdan ohitettua jollain crackilla ? Näin ollen et voi pelata netissä mutta se yksinpelihän kiinnosti . Etit jostain jonkun Hl2,fixed.exe:n ja jotain niin vois alkaa pelittää...tai sitten ei..
No kräkeistähän ei saa puhua, mutta kyllä kaiken järjen mukaan semmonen löytyy tähän tilanteeseen kun nettiin ei kumminkaan oteta yhteyttä kun yksinpeliä pelataan.
varmaksi en mene sanomaan, mutta eikö steam accounttien myynti ole laillista euroopassa? ainakin aikoinaan löyty steamin eulasta jotain siihen viittaavaa (jos olet euroopaan kansalainen, niin nämä ehdot eivät välttämättä koske sinua" tjsp)
No voisikos joku sitten avutonta autta, mistä tuollainen kräkki löytyisi ja miten sellainen asennetaan. T.nimim. Tumpelo vaikkapa sp kekebätdnainternet.net
En tiedä onko tämä vastaus iha sääntöjen mukainen mutta voisit yrittää etsiä sellaista keygeneraattoria vertaisverkoista tai selaimen kautta tai jtn. eräs kaverini ainakin on niin saanut halffiksen toimii
@taulu tuo rikkoo sääntlöjän, ton taika avaimen avulla saat tietysti sen toimimaan, !MUTTA! et pääse millekkään VAC servuille pelaamaan.
Siis antako se sulle oikeen steam accon vai eikö cd acco toimi? no tee kumminki näin iha ajan vietteeks: Lataa steam ja tee sinne oma accos ja syötä cd-key. @EDIT taisko olla nii ettei steam accoo voi luoda ilman pelii... en muista
Tottahan accountin voi luoda ilman peliä. pelit sitte pitää rekisteröiä cd-keyllä joka ei ole käytössä.
huutonetissä ainakin myydään noita accoja ja käytettyjä HL2:sia, CS:S ja varmaan muitakin valven pelejä. ettei se ainakaan laittomalta tuntuis
totta kait. onhan esim. Metallican musiikin lataaminen laitonta ja silti sitä rikotaan. Mutta steamin sivuilla lukee että accounttien vaihtaminen/myyminen on JUURI TÄMMÖISTEN tilanteiden takia kielletty. kovin moni ei vaan usko :|
kävin kanssa lukemassa steamin sivuja ja suora lainaus sieltä: "You may not sell or charge others for the right to use your Account, or otherwise transfer your Account." http://www.steampowered.com/v/index.php?area=subscriber_agreement