Käynnistysongelma

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi saNb 05.12.2008.

  1. saNb

    saNb Member

    Liittynyt:
    16.11.2008
    Viestejä:
    3
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Mikäs kumma voi olla kun eilen kasasin uuden koneen uusista osista ja nyt kun käynnistää, niin buuttaa itsestään 5sek päästä ja käynnistyy emolevyn buuttiruutuun ja jymähtää siihen. Kaikkea mahollista mitä oon miettiny on kokeiltu, BIOSin nollausta, muistien paikkoja vaihtelin, kokeilin ilman asemia ja asemien kanssa, windowsin buuttilevy sisällä ja ilman..

    Kokoonpano: MSI P35 NEO, Intel Core 2 Duo E8400, Club3D Radeon HD4850 512MB, Kingston 2x2GB kit hyperX 800MHz, Samsung SpinPoint F1 640GB ja Spire BlackMoon 550W.

    Ja prossutuulettimena on Zalmanin CNPS9700LED, eihän se välttämättä aihetua tommosta ?

    Ja kaikki on kiinni niinkuin pitääkin ainakin ohjekirjan mukaan, kovalevy oikein jumpperoitu jne...

    Mikä mättää?
     
  2.  
  3. Euphemos

    Euphemos Regular member

    Liittynyt:
    13.07.2005
    Viestejä:
    2,607
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Spire BlackMoon 550W ei kuulosta järin luotettavalta virtalähteeltä. Näyttääkin olevan Topowerin valmistama eli ei hyvä.
     
  4. saNb

    saNb Member

    Liittynyt:
    16.11.2008
    Viestejä:
    3
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Hmmm, verkkokaupasta noi ostin ja kysyin jokasesta erikseen että onko järkevää, myyjä käski pari osaa vaihtaa, mutta sano että toi ois hyvä.
     
  5. saNb

    saNb Member

    Liittynyt:
    16.11.2008
    Viestejä:
    3
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Jepjep, ongelma löyty. Vaihoin kaverilta prosessorin kiinni ja heti toimi täydellisesti. Elikkä prossu oli paskana.
     

Jaa tämä sivu