Ostin tällä viikolla uuden näyttiksen ja emolevyn kun ne olivat menneet hajalle(siis pelkkä emolevy), Vihdoin tänään sain kaikki toimimaan ,mutta sitten NVIDIA GeForce 9600GT näytönohjain tarvitsi lisää virtaa (En lukenut pakkausta en tiennyt että se tarvitsisi 400W powerin.) Joten kytkin sen mukana tulleen piuhan kiinni näyttikseen ja powerin johtoihin (ei ollu muuten hajuakaa että mitä teen!) se lähti päälle sekunniksi ja sammu sitten otin pois sen piuhan päätin että ei ollut hyvä idea ^^, Sitte tuulettimet pyöri kahtasataa ja näytössä ei näkynyt mitään myöskään hiiri eikä näppäimistö toiminut, Ajattelin että emolevy meni rikki taas? ;S joku oikosulku tai jotakin? auttakaa.
Kuten aina, on vaikea veikata mikä konetta hajottaa. Mutta tuosta kuvailustasi päätellen voisi jopa veikata poweria syylliseksi, ja hajottaa piikeillä ja alijännitteellä osia, tai sitten vähintääkin ei vain riitä kokoonpanolle. Kerroppas koneen tarkat speksit niin voi sanoa enemmän. Mutta näin mutulta voisi sanoa, että kokeile alkuun vaihtamalla poweri johonkin laadukkaaseen serfikaatit läpäisseeseen 450-500W laatupoweriin, jolloin edes teorieettisesti näet toimiiko kone. Sillä alijännitteisenä kone ei ainakaan toimi kovinkaan heppoisesti, ja huomautus: älä yritä väkisin käynnistää paskapowerilla konetta, pahimmassa tapauksessa oikeasti hajotat osat. Tietty voisit kattoa kuinka suurella voltilla osat pyörii ja kuinkapaljon porteista tulee ulos. Varmaan ei riittävästi. Ja toisekseen, se näytönohjain ei todellakaan toimi ilman virtaa, siis jos otit sen virtaliittimen irti
Ilmeisesti kytkit lisävirtaliittimen näytönohjaimeen, eikä näin myöskään virtalähteestä tule tarpeeksi virtaa, joten osta uusi virtalähde, mutta ensin, kerro mikä virtalähde sulta löytyy? Alle 400W:n virtalähteellä on turha edes yrittää.
Kokeilin myös vanhaa näyttistä sekää ei toiminu. Ja se mun poweri on 230W ,eli paska,palautan 9600GTn ja ostan powerin ja toisen näyttiksen,tällä kertaa pitää kattoo paljonko tarvii vähintää virtaa.
älä yritä sähköasentajalle pätee näistä...myös alijännite on yhtä suuressa roolissa komponenttien hajoamisessa kuin liika virta
Voi olla myös että näytönohjain jonka ostin ,on mennyt rikki joten en tiiä, saakohan siitä rahat takas, siinä ei oo jälkiä fyysisestä kosketuksista, Tarviin tiedon, Emo ,Poweri vai Näyttis?
voi olla emo kun vanhakaan näyttis ei toimi...poweri on saattanut hajottaa tai sitten ei, kannattaisi kokeilla emolevyä ja näyttistä jossain toisessa koneessa tai toisella powerilla jos löytyy Alijännite tarkoittaa sitä että poweri ei ole tarpeeksi tehokas ja ei pysty antamaan tarpeeksi jännitettä jolloin virta kasvaa ja kaput