Johdotonta huonetta tekemässä (telewell tw-ea510 v3)

Viestiketju WLAN ja lähiverkot -osiossa. Ketjun avasi pinkky 28.01.2008.

  1. pinkky

    pinkky Member

    Liittynyt:
    11.09.2007
    Viestejä:
    14
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Elikäs olen rakentamassa talossa langatonta nettiä, mutta nyt tuklikin pulma.. Sain palveluntarjoalta telewell tw-ea510 v3 modeemin ja siinä ei ollut pöytäkonettani varten wlan-vastaanotinta mukana. Voisiko joku kertoa, että käykö tuohon mikä vain vastaan otin ja vielä parempaa, jos joku voisi laittaa suoran linkin mistä löytysi suht edullinen ja toimiva vempele :)

    Kiitokset suuret jo etukäteen.
     
  2.  
  3. Trendar

    Trendar Guest

    itse ostin usb:n laitettavan antennin parillakympillä, oisko ollu dna liikkeestä
     
  4. delffi

    delffi Regular member

    Liittynyt:
    19.09.2007
    Viestejä:
    941
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Periaatteessa kaikki langattomat laitteet toimivat keskenään. Lähinnä täytynee tarkkailla laitteiden versionumerointia (ja kirjaimia) esim. 802.11g. Näissä on hyvä se, että ne toimivat alaspäin, eli jos laitteen toinen pari käyttää vanhempaa versionumeroa, se toiminee lähes joka tilanteessa. Sinun telewellissäsi näyttää olevan 802.11b/g (?) 54Mbps.

    Jos sinulla on jo wlanreititin, eli tuo telewelli, tarvitset pöytäkoneeseesi joko sisäisen pci väyläsen wlankortin tai usb väylään tungettavan.

    USB: http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=14183
    PCI: http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=3148

    Kummatkin toimivat varmasti tukiasemasi kanssa.
     
  5. pinkky

    pinkky Member

    Liittynyt:
    11.09.2007
    Viestejä:
    14
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kiitokset suuret! Tajusinkin aamulla tuon usb laitteen, mutta kiitos yhteensopivuus selvennyksestä. Tähän en tarvitsekkaan enään vastauksia :)
     

Jaa tämä sivu