Java ongelma

Viestiketju Ajuri- ja softaongelmat -osiossa. Ketjun avasi xbkrypt0n 14.11.2010.

  1. xbkrypt0n

    xbkrypt0n Active member

    Liittynyt:
    16.06.2010
    Viestejä:
    3,154
    Kiitokset:
    120
    Pisteet:
    73
    Käyttöjärjestelmä: Windows 7 Ultimate x64 uusimmilla päivityksillä

    Asentelin Javan koneelle, mutta jostain syystä se ei toimi ihan oikein.

    Ongelma 1:
    Jos jokin nettisivu käyttää Javaa, niin java.exe lakkaa vastaamasta ja firefox jäätyy ~45 sekunniksi jonka jälkeen sanoo että java on kaatunut. Jos avaan IE:n, menen samalle sivulle ja se aukaisee javan, niin siellä se toimii. Tämän jälkeen kyseinen sivusto aukeaa myös firefoxilla. Jäätyessään java.exe ei käytä 100% (tai 25%, eli yhden coren) CPU:ta tai vie paljon muistia (~30mt vie).

    Ongelma 2:
    Java ei lisää itseään komentokehotteen path-ketjuun automaattisesti asennuksen aikana, eli mikään esim. .jar -päätteinen softa ei toimi komentokehotteen kautta.

    EDIT:
    Ongelma 3:
    Javan poistaminen "Ohjelmat ja toiminnot" kautta poistaa joidenkin ohjelmien kuvakkeen, kuten Adobe Acrobat, QuickTime Player, Skype, jne. Jos kuvakkeen yrittää palauttaa, niin tulee viesti että seuraava tiedosto puuttuu:
    %SystemRoot%\Installer\{650E2...\NewShortcut20_F7578A24A4B240E4BA057EF931EB25B5.exe
     
    Viimeksi muokattu: 14.11.2010
  2.  
  3. jkstone

    jkstone Guest

    Kokeile asentaa uudestaan suoraan päälle.
     
  4. xbkrypt0n

    xbkrypt0n Active member

    Liittynyt:
    16.06.2010
    Viestejä:
    3,154
    Kiitokset:
    120
    Pisteet:
    73
    Kokeiltu on ja asensin juuri Windowsin uudestaan ja ajoin ensimmäisenä FireFoxin uusimman version sekä Java v6u22 siihen, sama ongelma.


    EDIT: Siis täysin puhdas asennus, mitään päivityksiä eikä mitään ole asennettu esim. Windows Updatesta, pelkkä uusin firefox ja uusin java.
     
    Viimeksi muokattu: 14.11.2010
  5. jkstone

    jkstone Guest

    No kai olet ladannut Javan uudelleen, etkä käyttänyt jatkuvasti samaa korruptoitunutta pakettia?
     
  6. xbkrypt0n

    xbkrypt0n Active member

    Liittynyt:
    16.06.2010
    Viestejä:
    3,154
    Kiitokset:
    120
    Pisteet:
    73
    Hain paketin java.comista. Edellinen paketti kun "tuhoutui" uudelleenasennuksen yhteydessä kun oli työpöydälle tallennettu.

    EDIT: Oikeastaan hain siis vain sen installerin sieltä etusivulta joka lataa javan java.comista. Hyväksyn kohtaloni ja väännän pathit käsin toimiviksi environmental settingsiin ja javan annan kaatua jos se varmenteita hyväksyessä näin tekee ja hyväksyn ne tarvittaessa IE:llä.
     
    Viimeksi muokattu: 14.11.2010
  7. 1pertti

    1pertti Senior member

    Liittynyt:
    10.09.2008
    Viestejä:
    9,417
    Kiitokset:
    1,274
    Pisteet:
    243
    Mitäs, jos ensin poistaisit kaikki vanhan versiot JavaRan avulla ja sitten lataisit koneellesi Javan Offline-version, ja asentaisit uudelleen siltä.

    Neuvoja oikean version valintaan 64 bittiselle Windowsille löytyy täältä.
     
  8. xbkrypt0n

    xbkrypt0n Active member

    Liittynyt:
    16.06.2010
    Viestejä:
    3,154
    Kiitokset:
    120
    Pisteet:
    73
    En nyt tiedä miten tarkasti oikein luit keskusteluja, mutta puhtaassa Windowsin asennuksessa tuskin mitään edellisiä Java versioita majailee, ainakaan yleensä.

    EDIT: Vai meinaatko että offlinellä asia jotenkin parantuisi? Sitäkin kokeilin jossain vaiheessa ja cleanup tooli -> javara oli googlessa jo kauan aikaa sitten eikä sillä asiat ainakaan parantuneet.
     
    Viimeksi muokattu: 14.11.2010
  9. 1pertti

    1pertti Senior member

    Liittynyt:
    10.09.2008
    Viestejä:
    9,417
    Kiitokset:
    1,274
    Pisteet:
    243
    No sellaista olin lukevinani, että olit asennellut ja poistanut Java-asennuksia.

    Joskus tuon off-line-version käyttäminen on ratkaissut asennusongelmian, kun nettiasennus ei ole toiminut.

    Olethan ottanut huomioon, että jos 64-bittisessä Windowsissa on 32 bittinen selain, niin täytryy ladata 32 bittinen Java. IE on oletuksena 32 bittinen 64-bittisessä Windowsissakin ja Firefoxista ei taida 64 bittistä versiota ollakaan.
     
  10. xbkrypt0n

    xbkrypt0n Active member

    Liittynyt:
    16.06.2010
    Viestejä:
    3,154
    Kiitokset:
    120
    Pisteet:
    73
    Oletuksena javalta ladataan aina 32-bittinen Java.

    EDIT: Koko touhu meni siis jotenkin näin...
    Koneessa alkoi olla sen verran takkuamista laitteistomuutoksien johdosta, että päätin asentaa käyttöjärjestelmän uudestaan kun alkaa leikkimään koneen puhdistamista vanhoista ajureista ja ohjelmistoista jotka vanhat esim. laitteistot ovat taakseen jättäneet. Uudelleenasennus meni hienosti ja pistin Windows Updatesta uusimmat päivitykset koneeseen jonka jälkeen asensin javan, mutta java ei jostain syystä toiminut oikein joten poistin javan, ajoin javaran ja pistin offline version javasta, sama ongelma ja lisäksi kuvakkeet eivät enää näkyneet oikein. Winkkarin uudelleenasennus, mutta tällä kertaa pistin javan välittömästi tuoreeseen winkkariin ilman päivityksien asentamista, sama ongelma kuin alussa (eli java ei jostain syystä toimi oikein).

    EDIT2: Ja javahan siis asentuu ihan oikein, mutta ei toimi oikein. Koneessa ei ole mitään laitteistovikaa.
     
    Viimeksi muokattu: 15.11.2010

Jaa tämä sivu