Eli olen aatellut virtakytkimillä varustetun jatkojohdon ostamista. Lähinnä siksi, kun juuri hankkimaani vahvistimeen jää se stand-by tila päälle ja ledi palamaan. Samaan jatkoon tulisi myös tietokone ja monitori. Varsinainen kysymys on tämä: Onko siitä haittaa, että katkaisee virran siitä jatkojohdossa olevalla kytkimellä, kun tietokoneessa on se powerin virta päällä (kytkin siellä tietsikan takana)? Vai olisiko suositeltavaa kytkeä ensin virta pois powerista?
Kunhan tietokone on ensin sammutettu niin ei pitäisi olla mitään haittaa. Kaikissa virtalähteissä(tietokoneiden) ei edes ole kyseistä pääkatkaisijaa. Enkä oo kyl kokaan kuullu et virtalähde olis hajonnu sähkökatkon takia ylensä siin o sit ollu ukkone asial. Edit: Tosin jos se katkasu saa aikaan tarpeekskovan virtapiikin, niin poweri voi pistää itse sähköt poikki ~15minuutiksi mutta se ei tarkota että mikään olisi rikki, vaan se on niin sanottu ylijännite suoja.
Ok. Kiitos. Olisi vielä toinenkin kysymys: Vaatiiko ylijännitesuojalla varustettu jatkojohto maadoitetun pistorasian? Toiimiko semmonen maadoittamattomassa?
Ei toimi maadoittamattomassa(tominta perustuu juurikin siihen maajohtoon). Suosittelisin muutenkin käyttää tietokonetta ja muita tehoatarvitsevia laitteita omassa pistorasiassaan(maadoitetussa mieluiten) jottei tule paloriskiä liian suuren kulutuksen takia.
Se on tässä talossa (kerrostaloasunto) jokseenkin mahdotonta. Ainoat maadoitetut rasiat löytyy keittiöstä ja vessasta. Maadoitettujen rasioiden lisääminen tulisi todella kalliiksi.
samatsana täs 20v. omakotitalos. vessast tulee munkin sähkö Edit: Tosin tällässia huoneesta toiseen vietäviä jatkojohto virityksiäkään ei kuulemmma sais ehdotel. Koska silloin voi sen tekijä jotenki joutuu vaaran altiiks. Koskemal esim: patteriin ja tietokoneeseen jossa runko olisi jostain syystä maana, virta kylkis tällön koskijasta paterin kautta maahan, kait. Tie sit miten se eroo jos ko.koneen virta olis otettu kyseiset huoneest? hmm...
Olisi vielä yksi kysymys koskien jatkojohtoa. Eli voinko (onko suositeltavaa) laittaa jatkojohto jatkojohtoon. Ensimmäisessä (joka on suoraan kiinni seinässä) olisi kiinni 2 laitetta (PC ja näyttö) ja siihen tulevassa jatkojohdossa (kytkimellä varustettu) olisi vahvari ja tälläinen muunnin.
Vaarallisinta on vetää maadoittamaton syöttö jonkun maan läheisyyteen, tiskipöytä, lämpöpatteri, laite maadoitettussa pistorasiassa. Taittaa olla 4m minimi etäisyys. Maadoittamaton syöttö saa olla vain sähköä johtamattomassa paikassa. Ja jatkojohdolla sitä ei saa viedä johtavaan tilaan. En tiedä onko nykyään sallittua "halpa maadoitus". Rasia vaihdetaan maadoitetuksi ja maaluiska johdotetaan syötön 0-johtimeen. Sähköasennusfirma, joka vaan ton saa tehdä tietää. Vaara tuossa on se, että jos 0-johdin katkeaa, niin paluuvirta ei pääse sähkölaitokselle, vaan kiertää rasiasta suoraan laitteen runkoon. Toimivan laitteen kotelosta tulee siis jännitteellinen. http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/176139 Tossa vanhempi keskustelu. Mulla olis kylmä-rinki-persiissä jos nollaus olisi tehty rasiassa ja suojamaadoiteetuja laitteita, vaikka sen laki sallisi. Suojaeristettyjä uskaltaisin käsitellä. http://www.clasohlson.fi/Product/Category.aspx?id=251854&_path=251882;251433;251436;251854 Tässä malliksi yksi paikka Automaattikatkaisija nimellä myytävä, jossa myös ylijännitesuojia. Master-Slave toiminnasta en tiedä toimiiko sekään maadoittamattomassa pistorasiassa. Muuten tuommoinen on juuri passeli valmiustilojen, kaiuttimien ensiökäämin yms. turhaan sähkönkulutukseen. Mummy jo kertoi asian. Powerin virtakytkimen ja pistotulpan välissä voi olla jotain häiriönsuoja komponenttia. Jatkojohdosta virran katkeamisen/kytkemisen ei pitäisi mitään rikkoa. Toi Automaattikatkaisija voi olla niin fisu, että se katkaisee/kytkee sähkön, kun jännite verkossa on 0 volttia, joten mitään piikkiäkään ei synny. Master-liitännän kuormitus 20-500 W viitaisi siihen, että emoon jäämä bios-virta, yksi ledi palaa, jos silloin powerin ottotehoa on alle 20W, niin sammuu slavet. Suurempi tehon otto tulkitaan 'master on päällä'.