Olen asentamassa uutta Buffalon kiintolevyä(HD-HSU2-UC). Mukana tulleessa cd:ssä on ajureita esim. TurboUSB jne. jos yritän asentaa mitä tahansa näistä klikkaamalla kuvaketta tulee näyttöön aina ikkuna jossa vaaditaan käyttäjätili ohjelman suorittamiseen. Kaikki koneessa olevat käyttäjät ovat järjestelmänvalvojia, kuitenkin jokaisen kohdalla tulee ilmoitus "[iOnly execute this program under administrator guidence. Finish]][/i], jos valitsen erikseen järjestelmänvalvojan se sanoo tunnuksen tai salasanan olevan väärä. Mistä saan salasanan tai mitä mitä muuta voin tehdä kuin resetoida xp:n ja aloittaa alusta
Oletettavasti sinulla on XP home. Mene vikasietotilaan ja valitse käyttäjäksi Järjestelmänvalvoja (Administrator) tervetuloa-ikkunasta tai jos käytät sitä toista tapaa, kirjoitat vain sen siihen käyttäjänimeksi[tätä käyttäjää siis ei näy, kun käynnistät windowsin normaalitilassa]. Yleensä sitä käyttäjää ei ole suojattu salasanalla. Kokeilet asentaa sitten sillä. Ja jos et tiedä miten pääsee vikasietotilaan niin koneen käynnistyessä ennen kuin ruutuun tulee mustalla taustalla oleva windows-logo ja latauspalkki paina F8 (yleensä se on tämä) voi olla myös F4 tai peräti F12. Ruutuun ilmestyy lista käynnistysvaihtoehdoista ja valitse vikasietotila. Tämä on ehkä vähän tämmöinen patenttiratkaisu, mut voi kokeilla ^^
käyttis on win xp pro. Kokeilin tuota mutta väittää salasanan olevan väärä jos jättää tyhjän ruudun. Miten sen sai nollattuu?
itellä xp home on koneessa ja mulla on sama ongelma eli valittaa tota Only execute this program under administrator guidence. Finish.. mutta ei sitä saanu toimiin sieltä vikasietotilastakaa..
Ostin itse myös samoisen kovalevyn ja oli myös sama onkelma. Mutta löysin ratkaisun: Ja näin sain toimimaan softat!