järjestelmä palautus

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi cardmage 17.11.2009.

  1. cardmage

    cardmage Member

    Liittynyt:
    15.06.2009
    Viestejä:
    28
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Tota mä haluisin palauttaa järjestelmän perjantaiseksi kun silloin oli kaikki hyvin.
    Sunnuntaina tein jotai ihmeellistä kun kone alkoi reistailee. No eile mä päätin tehä jonkilaise järjestelmäpalautuksen ku meni vähä liikaaki. se palautus mikä tulee kun melkee heti käynnistää koneen. (en halunnut) mut voiko sitä korjata.?
     
  2.  
  3. 1pertti

    1pertti Senior member

    Liittynyt:
    10.09.2008
    Viestejä:
    9,427
    Kiitokset:
    1,277
    Pisteet:
    243
    Suoraan sanoen viestistäsi ei ymmärrä paljoakaan. Jos kysyt, voiko järjestelmänpalautuksen perua, vastaus on, että kyllä voi. Valitsemalla uudelleen Järjestelmänpalautus -toiminnon sieltä löytyy vaihtoehto peruuta viimeksi tehty järjestelmänpalautus.

    Jos kysymyksesi koski jotakin muuta, yritä muotoilla se selvemmin.
     
  4. cardmage

    cardmage Member

    Liittynyt:
    15.06.2009
    Viestejä:
    28
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    okei. kiitos. seuraavaksi kysyisin et mikä ohjelma kadonneisiin tiedostoihin? ja mistä löydän ton peruutuksen?
     
    Viimeksi muokattu: 17.11.2009
  5. 1pertti

    1pertti Senior member

    Liittynyt:
    10.09.2008
    Viestejä:
    9,427
    Kiitokset:
    1,277
    Pisteet:
    243
    Siis etkä enää muista, mistä järjestelmänpalautus -toiminto löytyy. Et ole kertonut, mikä käyttöjärjestelmä sinulla on. Esimerkiksi Windows XP:ssä se löytyy näin: Jäynnistä -> Kaikki ohjelmat -> Apuohjelmat -> Järjestelmätyökalut -> Järjestelmän palauttaminen. Siellä pitäisi sitten löytyä vaihtoehto Viimeksi tehdyn Järjestelmän palautuksen peruminen tai jotakin sellaista.

    Muihinkin käyttöjärjestelmiin löytyy ohjeita tuolta: http://neko.1g.fi/ohje/systemrestore.html

    Tiedostojen palautusohjelmia ja -ohjeita löytyy tuolta: http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/300423
     
  6. cardmage

    cardmage Member

    Liittynyt:
    15.06.2009
    Viestejä:
    28
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    tähän viellä että tuolla ei lukenut mitään pahemmin sellaista. :( kun siis tein tän koneen F11 system recoveryn. Kattelin tota ja siellä on vain norton post configuration restore point.
    ja siitä taaksepäin ei ole mitään, mihin palauttaa.
     
  7. 79atanos

    79atanos Regular member

    Liittynyt:
    20.05.2008
    Viestejä:
    1,945
    Kiitokset:
    15
    Pisteet:
    48
    Ilmeisesti teit sitten tehdasasetusten palautuksen, joten entiset tiedostosi ovat nyt käytännössä katsoen bittien taivaassa. Se tekee pikaformatoinnin kiintolevylle ja asentaa sen saman käyttiksen täysin samassa tilassa takaisin kuin mitä se oli tehtaalta tullessaan.

    Vastaavanlaisien vahinkojen varalle muista varmuuskopiointi --> Varmuuskopioi tärkeät tiedostosi


    Edit:

    Viimeisimmän järjestelmän palautuksen kumoaminen (lähdelinkki)

    Windows Vista

    1. Valitse Käynnistä [​IMG]

    2. Kirjoita Aloita haku -ruutuun Järjestelmän palauttaminen ja paina <Enter>-näppäintä.

    3. Valitse Peruuta viimeisin palauttaminen ja valitse sitten Seuraava.


    Windows XP:

    1. Valitse Käynnistä [​IMG]® Kaikki ohjelmat® Apuohjelmat® Järjestelmätyökalut® Järjestelmän palauttaminen.

    2. Valitse Peruuta viimeisin palauttaminen ja valitse sitten Seuraava.
     
    Viimeksi muokattu: 20.11.2009

Jaa tämä sivu