IP vaihtuu turhan usein..

Viestiketju WLAN ja lähiverkot -osiossa. Ketjun avasi Migito 29.01.2009.

  1. Migito

    Migito Member

    Liittynyt:
    28.12.2008
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    On alkanut tuo ip vaihtumaan puolentunnin välein, kenelläkään ideaa millä komenolla sen saisi hidastumaan..? Ei sillä muuten väliä mutta kun pelailen tuolla nettiräiskintöjä ja niistä kun kerääntyy stats - tiedot talteen niin aina kun tuo ip vaihtuu niin alkaa tulemaan aina vaan uudelle nickille statseja talteen.. Elikkäs kysymys näin yksinkertaisuudessaan: mistä saa automaattisen ip haun pois päältä?
     
    Viimeksi muokattu: 29.01.2009
  2.  
  3. teme565

    teme565 Active member

    Liittynyt:
    10.05.2002
    Viestejä:
    3,306
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Eli kyseessä lienee siis julkinen IP, jonka saat ISP:n DHCP:ltä? Eipä tuolle mitään pysty tekemään. ISP on määrittänyt DHCP:lle, että IP uudistetaan puolen tunnin välein ja sitä sinä et pysty muuttamaan.
    Tosin hämärää tässä on se, miksi saat uuden IP-osoitteen, yleensä DHCP antaa uudistaessa sen saman vahnan IP:n.
     
  4. LordPepsi

    LordPepsi Regular member

    Liittynyt:
    03.06.2006
    Viestejä:
    785
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Niihä se antaa ja harvemmi joku isp antaa enemmän ku 5 julkista ip tä.. seki harvoin koska monilla myös kiinteet ip osot.. :)
     

Jaa tämä sivu