IE ei workkaa.

Viestiketju Ajuri- ja softaongelmat -osiossa. Ketjun avasi ElPera 27.02.2007.

  1. ElPera

    ElPera Member

    Liittynyt:
    19.06.2006
    Viestejä:
    17
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Eli tietääkös joku "nero" mistä tämä tälläinen johtuu:
    Avaan siis ekaksi IE:n, se menee normaalisti elisan sivuille (kotisivuna). Sen jälkeen kun alan kirjoittamaan osoitetta osoiteriville ja painan enter, niin saan tälläisen viestin, eikä se mene minnekkään:
    "Pyydettyä hakuavainta ei löytynyt yhdestäkään aktiivisesta aktivointikontekstista"

    Älä ehdota käytä Firefoxia tai Operaa, sillä käytän kyllä Firfoxia, mutta tarvitsen IE:n toimimaan.
    Olen uudelleenasentanu jos kerran, mutta ei auttanut :eek:
     
    Viimeksi muokattu: 27.02.2007
  2.  
  3. Neptun

    Neptun Active member

    Liittynyt:
    17.01.2005
    Viestejä:
    3,954
    Kiitokset:
    10
    Pisteet:
    68
    Mikä IE? Onko sulla Google toolbaria? Entä oletko tarkistanut Internet asetukset, että ne ovat oikein (palauta oletus jos epäselviä)?
     
  4. Tietaja

    Tietaja Guest

    Liittynyt:
    Viestejä:
    0
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    0
    Hei,

    tämä johtuu ilmeisesti siitä, että käyttöjärjestelmänäsi on Winblows XP.
    Asiaan voi myös liittyä atomien puoliintumisaika, eli aika, jonka kuluttua puolet radioaktiivisen aineen atomiytimistä on hajonnut toisiksi atomeiksi.
    Joidenkin radioaktiivisten aineiden puoliintumisajat ovat sekunnin murto-osia, joidenkin taas miljardeja vuosia. Useimpien fissiotuotteiden puoliintumisajat ovat alle 100 vuotta, ja suurin osa läpitunkevaa säteilyä (gammasäteilyä) lähettävistä aineista häviää tuhannessa vuodessa.

    Aineen radioaktiivisuutta mitataan hajoamisten lukumäärällä aikayksikköä kohti. Yhden becquerelin aktiivisuus tarkoittaa yhtä hajoamista sekunnissa. Periaatteessa mitä lyhyempi puoliintumisaika on, sitä voimakkaammin aine yleensä säteilee. Käytännössä radioaktiivisuuden määrä ja haitallisuus riippuu tietysti myös säteilyn luonteesta.

    Uskoisin siten, että prosessorisi joka siis suurin mahdollisuuksin sijaitsee emolevyssäsi piitahnat ovat puolittuneet!

    Joten avaappa emolevy, irrota prosessori kannastaan ja vaihda piitahnat uusin tahnoihin! Jos samalla haluat lisätehoa, voit laittaa sitä taianomaista piitahnaa myös tuulettimiin jotka sen vaikutuksesta alkavat pyöriä uskomattomia vauhteja täysin äänettömästi!
     
  5. ElPera

    ElPera Member

    Liittynyt:
    19.06.2006
    Viestejä:
    17
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    IE 6.0, On Google Toolbar, asetukset olen palauttanut monta kertaa + asentanut koko ie:n ja korjannu xp:n.
     
  6. Neptun

    Neptun Active member

    Liittynyt:
    17.01.2005
    Viestejä:
    3,954
    Kiitokset:
    10
    Pisteet:
    68
    Koita asentaa IE7.
     
  7. karhi

    karhi Regular member

    Liittynyt:
    19.12.2006
    Viestejä:
    3,564
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Vaihda kotisivua.
     
  8. NoSkillZ

    NoSkillZ Regular member

    Liittynyt:
    13.04.2006
    Viestejä:
    288
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
  9. ElPera

    ElPera Member

    Liittynyt:
    19.06.2006
    Viestejä:
    17
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Hyvin taas luettu "opera.com". Kokeilin kyllä asentaa IE7, mutta ei anna asentaa. Ja kotisivun vauhtaminenkaan ei onnistunut, mutta sain IE:n toimimaan poistamalla kaikki reg tiedostot.

    Tarvitsin IE:n toimimaan, koska esimerkiksi CS crashasi kun pääsin servulle, koska se yritti ladata netissä olevaaa MOTD:ia
     

Jaa tämä sivu