Hyvät neuvot kalliita ???

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi epana1047 05.08.2008.

  1. epana1047

    epana1047 Member

    Liittynyt:
    16.06.2008
    Viestejä:
    62
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Heips,Hyvät tukihenkilö ystävät !

    Mulla PC:n tapahtumaseuranta herjaa seuraavaa virhettä:
    Levyn tiedostojärjestelmärakenne on vahingoittunut tai epävakaa.
    Suorita Chkdsk-apuohjelma asemassa\Device\Harddisk\Volume1.
    Eli voisiko joku ystävällisesti neuvoa miten kyseinen apuohjelma suoritetaan kyseisessä asemassa, (mistä asema löytyy ja miten ohjelma toteutetaan ?)Minulla on käytössä 1-kiintolevy C:asemassa.
    Yt, Hyvistä neuvoista kiitollinen !
     
  2.  
  3. nadezki

    nadezki Regular member

    Liittynyt:
    07.07.2008
    Viestejä:
    115
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    mees oma tietokone ja sit ota ominaisuudet siitä c asemasta ja sieltä työkalut välilehdestä virheentarkistus.
     
  4. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
    Myös Komentoriville (löytyy Apuohjelmat valikosta) chkdsk suorittaa komennon.
    chkdsk /? näet parametrit, joita komentoon kuuluu.
    chkdsk c: /f on perus korjaava komento (asemalle c:).

    Käyttäjien tekemät oppaat osiosta löydät kuvallisena xp korjausasennus, jonka perässä on palutuskonsoli. Asennus cd:llä bootataan ja chkdsk ja pari muuta kovon korjauskomentoa ajettavissa. Palutuskonsoli avulla ei viallinen winukka häiritse korjaus hommia.
     
  5. epana1047

    epana1047 Member

    Liittynyt:
    16.06.2008
    Viestejä:
    62
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Hei nadezki !

    Ei toimi ?
    Olen tuon konstin kokeillut jo aijemmin ! Pyydetyt korjaustoimet tapahtuvat seuraavan käynnistyksen yhteydessä,eli heti Microsowtin latauksen jälkeen ilmoittaa että tarkastetaan aseman C-tiedostojärjestelmää ja että levy on yhtenäistämisen tarpeessa.Sitten ilmoittaa että Windows on tarkastanut levyn. Mutta sen jälkeen tulee uudestaan samat tarinat ja tarkistus alkaa mutta ilmoitus että tarkistuksessa määrittämätön virhe... jonka jälkeen pc jatkaa käynnistymistä.Levy virhe ei aiheuta käytössä oikeastaan muuta ongelmaa kuin varmuuskopioinnit eivät onnistu, esim.tapahtumalokin ilmoituksesta kopioinnista eheytys toimenpiteen jälkeen !Tiedoston varmuuskopiointi ohitti lähdelevyn C:\ koska se on vioittunut, korjaa levy levyvirheiden tarkastustyökalua !
     
  6. epana1047

    epana1047 Member

    Liittynyt:
    16.06.2008
    Viestejä:
    62
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Hei, Bfore Dusk !

    Aivan sama lopputulos kuin ed.ohjeiden kanssa, kokeilin kaikkien muiden parametrien kanssa paitsi /L ja /X.
    Mulla on käyttiksenä Vista joten miten nuo xp-korjausasennusohjeet sopii vistaan ? en kylläkään löytänyt oppaat osiosta vastaavaa Vistaan ?

    yt. epana
     
  7. nadezki

    nadezki Regular member

    Liittynyt:
    07.07.2008
    Viestejä:
    115
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    ehkä voisit formatoida levyn ekaksi jos vaikka sit toimis.
     
  8. epana1047

    epana1047 Member

    Liittynyt:
    16.06.2008
    Viestejä:
    62
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Hei Hyvät jeesaajat !

    Ongelmaani on löytynyt lisää tietoa !
    C-levyn tarkastus Chkdsk:llä ilmoitti että, 1-virhe löytynyt,(I30 tiedosto 2436>).
    Löysin järjestelmästä PID numerolla 2436 seuraavan prosessin tai sovelluksen ? kuin RtHDVCpl.exe joka on HD audio control paneeli.
    Voisiko ongelman aiheuttaa ed. mainittu sovellus?
    Järjestelmän /levyn kuntoraportti taas kertoo, että loogisen levyn bitti on määritetty vialliseksi,joten se voi toimia viallisesti tai sitä ei voitu sammuttaa oikein. Ratkaisuksi edotetaan jo kokeiltua chkdsk / f komentoa.Raportti myös määrittelee viallisen bitin eli pitkän rivin tietokone kieltä jne.. Että tällee..???
     
  9. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
    Ei tuo sovellus virhettä aiheuta, vaan levyssä on virhe. Ja tuon sovelluksen käynnistys ei varmaankaan toimi oikein ja winukka huomaa ilmoittaa levyvirheestä, jonka chkdsk löytää.

    Vistan palautuskonsoli on muuttanut hieman muotoaan. Kait.
    http://windowshelp.microsoft.com/Windows/en-US/help/326b756b-1601-435e-99d0-1585439470351033.mspx
    http://help.wugnet.com/vista/Recovery-Console-Vista-ftopict23211.html
    Ja jos esiasennettu Vista pelkällä recovery osiolla kovossa saat ison imuroitua, jonka poltat cd levyksi.
    http://www.cableforum.co.uk/board/105/33628770-vista-recovery-console-iso.html
     
  10. epana1047

    epana1047 Member

    Liittynyt:
    16.06.2008
    Viestejä:
    62
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Hei,

    Kiitos paljon uusimmista tiedoista ja linkeistä ! Minulla on koneessa esiasennettu Vista varustettuna järjestelmän uudelleen asennus levykkeellä ! Miten on ? jos teen korjaus tai uudelleen asennuksen niin mitä muuta kuin omat tiedostot tulisi varmuuskopioida ennen toimenpidettä ! Eli mitä tämän hetkistä päivitettyä asemalta häviää a)korjausasennuksessa ja b)uudelleen asennuksessa ?
     
  11. teme2

    teme2 Active member

    Liittynyt:
    21.06.2006
    Viestejä:
    3,469
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    uudelleen asennuksessa häviää kaikki ja korjaus asennuksessa niiden pitäisi säilyä;)
     

Jaa tämä sivu