eli ostin tässä hiljan emolevyn nyt piirisarja tuuletin huutaa kierroksia kyseinen tuuletin ottaa speedfanin mukaan yli 6300rpm everest näyttää saman kierros lukumäärän emolevy http://global.msi.com.tw/index.php?func=proddesc&prod_no=165&maincat_no=1&cat2_no=&cat3_no=# eli mitä tolle asialle pitäs tehdä?
Kokeile laskea kierroksia Speedfanilla, jos ei auta, ota tuulettimen johto irti ja katso nouseeko lämmöt mitenkään hälyyttävästi.
Jospa sinne on mennyt pölyä, ja jotta jäähtyisi samaan malliin, pitää tuulettimen kierroksia nostaa. Tai toinen vaihtoehto on, että ostat passiivisen jäähyn (hintaa vähän päälle 10€). Tosin silloin kyllä lähtee emon takuukin.
osta passiivi siili siihen. ei noista piirisarjan tuulettimista ole kuin vaivaa. edit. prkl kun ei osaa kirjottaa. (typo)
Tuosta kuvasta näkyy, että tuossa on siili, jonka päällä se tuuletin hönkii. Eli pelkkä tuulettimen irtiottaminen voisi auttaa.
ostin tohon coolinkin passiivisen coolerin jo mutta ei pysty asentaan kun se ottaa näyttökorttiin pitäs olla tollanen matalaprofiili tuuletin miten kuumeneeko piirisarja liikaa jos ei oo tuuletin päällä?
koita ottaa se tuuletin irti ja sitten huolehdit hyvin kotelotuuletukseta. voihan sitä kädelläkin koitella, mutta veikkaan, että siitä kyllä tulee tulikuuma ilman tuuletinta. sillä ne ovat varmaankin juuri siitä korkeus syystä laittaneet MSI:llä siihen tuulettimen, että näyttis mahtuisi paikalleen... mutta kokeilemallahan asia selviää, jos et siedä melua, niin revi irti se tuuletin ja tarkkaile.
Kuinkas kauan toi emo on ollut sulla? Mietin vaan, että jos ei ole ollut edes puolta vuotta, niin sitten pitäisi takuuseen saada uusi tuuletin siihen. Kyllä tommosen tuulettimen ainakin vuoden pitäisi kestää.
mulla sama emo mutta vikana virtalähteen tuuletin joka ottaa 8000rpm.... kenties samantyyppinen ongelma?
8000rpm.. aika kova huuto varmaan lähtee. mikä poweri on kyseessä ja huutaako se idelssä noin kovilla kierroksilla?
justiin hiljan ostin uuden emon ollu pari viikkoa kohta vasta tosin kyseinen tuuletin otti osumaa kun en huomannu että serial ata johto oli välissä suunittelin että jos ottas ton vanhan käytöstä pois laittas 40x40x10 tuulettajan siihen päälle poistas alemman käytöstä kokonaan ja pienetäs voltteja kumin palaset vaan alle ja kahdesta reunasta nippu siteillä kiinni vanhan tuulettimen jalustaan vois olla toimiva ratkasu
tommonen titanin jäähy oli omassa msi k8neo4 platinium emossa sopi juuri ja juuri 7900gtx:än kanssa rakoa jäi vain n.~1 mm näytönohjaimeen.hiljaiseksi sai kytkemällä tuulettinen pyörimään 5voltilla. http://www.only4pro.com/index.php?id=showitem&index=785
Oma kokemus piirisarja tuulettimen kanssa: Roskaa Ei ole pyrinyt pitkään aikaan, leikkasi siis kiinni. Yhdessä vaiheessa se alko pyörimään taas, tässä pari päivää sitten. Huomasin sen siitä kun koneesta kuului ylimääräisen kova *WOOAAWWOOWAAWWO* ääni Ääntä ei enää kuulu, oletan siis että se on taas leikannut kii Huolestuttavinta on se että bluescreen tuli n. 1kk sit ja toinen eilen. Johtuukohan juuri piirisarjan lämpenemisestä? Maybe maybe... Eli täytynee siis ostaa siili siihen päälle.
8000rpm.. aika kova huuto varmaan lähtee. mikä poweri on kyseessä ja huutaako se idelssä noin kovilla kierroksilla?[/quote] poweri on CHIEFTEC PSU ATX 450W PFC 12CM 27DB ja huutaa heti ku käynnistää. kokeiltu myös toisella powerilla ja sama vika.. ja siis molemmat emo ja poweri ihan uusia. liikkeessä testattu ja emosta ei löytyny niitten testeissä vikaa... myös prossun tuuletin pyöri kovilla kierroksilla mutta ne tippu ku laitoin zalmanin fan maten. lämmöt siinä 35 molemmissa.