Hotfixiä ei löydy sitten millään

Viestiketju Ajuri- ja softaongelmat -osiossa. Ketjun avasi Bleeding 16.12.2006.

  1. Bleeding

    Bleeding Regular member

    Liittynyt:
    19.12.2004
    Viestejä:
    123
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Elikkäs, pitäisi saada ladattua hotfix, jota Microsoftin support-sivusto mainostaa tällä sivulla.

    Ongelmana vain on se, että linkkiä ei hotfixiin löydy. Ei sitten millään. Selasin jopa manuaalisesti koko Microsoftin sivuston läpi, ja ei mitään. Englanninkielisen version hotfixistä löysin eräältä aihetta käsittelevältä sivustolta, mutta eihän se tietenkään asennus _suomenkieliseen_ versioon, ylläripylläri.

    Alkaa neuvot loppua kesken, mistä tuo siis mahtaisi löytyä? Infoksi vielä, tiedoston nimi on windowsxp-kb896256-v3-x86-fin.exe ja hotfix-päivityksen numero on 896256.
     
  2.  
  3. creston

    creston Member

    Liittynyt:
    10.08.2005
    Viestejä:
    74
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Tuolla hotfixin sivuilla lukee ettei sitä saa muuten kuin Microsoftilta pyydettäessä.
     
  4. Bleeding

    Bleeding Regular member

    Liittynyt:
    19.12.2004
    Viestejä:
    123
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Hmmm... pitänee siis ottaa yhteyttä M$:iin. Pirullista silti tuollainen, kun ei voida päivityksiä laittaa julkiseen jakoon :/

    EDIT: Yritin ottaa yhteyttä, mutta sähköpostiapua ei saa muuten kuin maksamalla avusta 99e + 25% alvia >:|

    Eli siis, minulla ei ole mitään "ilmaisia avustuskertoja" jäljellä, ja syitä siihen voi jokainen keksiä. Pitäisi siis saada tuo hotfixi jollain pelillä irti... Apuja?
     
    Viimeksi muokattu: 17.12.2006
  5. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143
    Kannattaa ottaa yhteyttä tuttuihin, joilla on noita ilmaisia avustuskertoja.
     
  6. Bleeding

    Bleeding Regular member

    Liittynyt:
    19.12.2004
    Viestejä:
    123
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Siinäpä se, kun ei ole ketään tuttuja. Home edition -tunnuksia löytyy itseltäkin kaksin kappalein aitona, mutta ei Pro- eikä corporate-tunnuksia.

    Laitoin tuossa lämpimikseni asiakaspalveluun viestiä, josta laittoivat vastauksen, että pitäisi soittaa tekniseen tukeen. Mikähän ihme tuon hotfixin kanssa on, kun ei voida jakaa ihan rehellisesti ja vapaasti?
     
  7. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143
    Jotain OEM koneille tarkoitettuja hotfixeja ei aina laiteta julkiseen levitykseen. Samoin myös jotkin päivitykset jotka voivat aiheuttaa ongelmia jos niitä asentaa väärille koneille ovat poissa noilta jakeluilta. Tuossa tuon jakamisen estää testauksen puute, joka saattaa pahimmassa tapauksessa aiheuttaa vain enemmän ongelmia.
     
  8. Bleeding

    Bleeding Regular member

    Liittynyt:
    19.12.2004
    Viestejä:
    123
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    No, eipä ole enää mitään hätää. Asentelin enkunkielisen XPpro:n ja instasin siihen tuon englanninkielisen hotfixin, jonka löysin.

    Voisinpa sanoa, että tuosta fixistä oli hyötyä. Mm. RARien purku nopeutui huomattavasti. :)
     

Jaa tämä sivu