"HD" katosi yllättäen

Viestiketju TV-out -ongelmat ja -keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Langkow 04.02.2010.

Viestiketjun tila:
Viestiketju on suljettu.
  1. Langkow

    Langkow Member

    Liittynyt:
    11.06.2013
    Viestejä:
    5
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Ongelma on lyhykäisyydessään seuraavanlainen ; Imacilta TV:seen siirretty kuva, sekä uusimpana oireena PS3- pelit ja ovat menettäneet ennen niin hyvin palvelleessa LG 37 Full HD-töllössä täysin laatunsa.

    Ns. liukuväri, eli paljon väriä samassa paikassa näyttää nykyään TV:ssä todelliselta kuralta, verrattuna siihen mitä se oli ennen. Pikselimössö lienee oikea kuvaus. Laitetaan nyt palanen historiaa tähän, eli muutin tuossa hiljattain ja vanhassa asunnossa kombonaatio oli jotakuinkin sama, ainoastaan sillä erotuksella, että macin tilalla oli ikivanha PC, höystettynä paskalla näyttikselle. Kuva oli silti huimasti parempaa, mitä nyt. HDMI-johdot ovat samat , mitä ennenkin.

    Mistä ihmeestä HD-tasoisen kuvan häviäminen johtuu. Olin alkuun siinä uskossa, että kyse on vain macin ja TV:n välisestä ongelmasta, mutta eilen pelattuani hetken pleikkarilla COD:ia, huomasin ettei kaikki ole ennallaan, sama pikselimössö vaivasi myös PS3:sta. Tästä hämmentyneenä TV:hen on palautettu tehdasasetukset ja koitettu säätää kaikkea mahdollista ja mahdotonta. Onko HDMI-johdot yhtäkkiä muka vioittuneet vai TV:stä jotain pahasti kassalla?
     
  2.  
Viestiketjun tila:
Viestiketju on suljettu.

Jaa tämä sivu