kumpi on kannattavampi ostos hd 3650 vai hd4650 kun prossu 1.8 Ghz AMD Sempron 3400+ muistia 1 gb jota sit pitäis vissii ostaa 1 gb lisää nykyinen näyttis ati xpress 1150 joka aivan surkea pakettikoneen 350w virtalähde käyttis on vista basic vai joku muu kenties?
powerin riittävyydessä on epäilemisen aihetta ja prossu on kyllä melko vanha, tulee muodostamaan pullonkaulan. Jos noista jommankumman ostaa, niin HD4650, sillä melko samanhintaisia ovat molemmat, HD4650:n ollessa kuitenkin reilusti tehokkaampi. Jos prossu on AM2-kantainen, niin kannattaa investoida uuteen 2-ydin prosessoriin ja mielellään virtalähteeseen. Tiedätkö emon mallin ja merkin?
No siinä tapauksessa tämmönen setti vois olla aika sopiva: Näyttikseksi: http://www.multitronic.fi/?prod=EAH4650/DI/512M Virtalähteeksi: http://www.multitronic.fi/?prod=CTP-400-12G Prosessoriksi (se näistä joka vastaa paremmin budjettia): http://www.multitronic.fi/?prod=ADO5600DOBOX http://www.multitronic.fi/?prod=ADO5200DOBOX Yhteishinnaksi tulisi halvemmalla prosessorilla noin 170-180 euroa. Nämä kaikki kannattaa päivittää, eli virtalähde, prossu ja näyttis. Näyttistä ei kannata yksin tuon prossun seuraksi lähteä ostamaan, eikä virtalähdekkään varmasti jätä tilaa päivityksille. Jos haluaa tuon tasoisen näyttiksen, tulisi olla valmis tekemään tämäntyyppinen päivitys.
no jos olisin aluksi päivittämässä pelkkää näytönohjainta ku ei rahaa pahemmin oo nii kannattaako silti ostaa tuo 4650 vaikkei tuosta 4650 kaikkea irti saisikaan nii silti on parempi ostos vai? löytyi tosta yhestä keskustelusta http://www.multitronic.fi/index.php?prod=CGNX-962DDC tömmönen nii kumpi on kannattavampi 4650 vai 9600GT?
Siinä tapauksessa kannattaa minusta ostaa joku halpa 20-40e kortti, että saa vain integroidun pois käytöstä ja erillisen tilalle. Kun ostat halvemman näyttiksen, niin rahaa jää varmasti myös tuohon chieftecin poweriin, joka olisi luultavasti ihan hyvä hankinta. Pakettikoneen virtalähteestä saattaisi riittää teho, mutta itseä vähän epäilyttää. Nuo ovat yleensä tarkasti pelkästään pakettikoneen omille komponenteille mitoitettuja ja poweri saattaa kärähtää kun kuormaa lisätään. Näyttis: http://www.multitronic.fi/?prod=RX2600PRO-T2D256E/D2 Virtalähde: http://www.multitronic.fi/?prod=CTP-400-12G edit: tämä riittää varmasti päivityksen jälkeen myös: http://www.multitronic.fi/?prod=GPS-350EB-101A
ok nuin vois sitte tehä ja tähän samaan voisin kysyä että onko olemassa ohjelmaa jolla voi kellottaa prosessoria ku biosista ei pysty?
kyllähän niitä on olemassa, itse vain en ole koskaan tarvinnut niin en tiedä niistä oikeastaan mitään. En siis uskalla mennä neuvomaan.