Mahdollisesti lähdössä ens kesänä Saksaan (älkää kysykö minne sinne, mutta Saksaan kumminkin) ja olen lukenut/ kuullut jostakin, että siellä elektroniikka olisi HUOMATTAVASTI halvempaa. Onko totta? Ja mistä sieltä sitä etsimään? Kenelläkään kokemuksia?' Kiittäen jo etukäteen Miksu
Ei nyt välttämättä huomattavasti, mutta komponentista riippuen sellaiset 10e-40e halvempi. Kokonaan uutta konetta tilatessa jää noin keskimäärin 100 e voitolle. Kannattaa laittaa hakuun topicit Saksasta tilaamisesta. Niitä nimittäin löytyy jo.
Niin ja hyvä huomioida myös se, että millä hinnoilla porukka on komponentteja tilannut sieltä Saksasta niin ne ovat poikkeuksetta olleet postimyyntiliikkeitä. Joten oikeissa liikkeissä siellä hinnat ovat hiukan korkeammat. Eli onko sitten sitä eroa enää hirveästi siihen, että tilaat täällä kotimaassa kotimaan postimyyntiliikkeestä tai ostat Saksasta paikallisesta liikkeestä? Muista myös mahdollisten takuu asioiden huomattavasti vaikeampi setviminen Saksan suuntaan kuin täällä kotimaassa niiden kanssa pelaaminen.