Gainward 4850 Golden Sample Ongelma

Viestiketju Näytönohjaimet - Apua, kokemuksia ja vinkkejä -osiossa. Ketjun avasi T0nDee 27.11.2008.

  1. T0nDee

    T0nDee Regular member

    Liittynyt:
    01.06.2007
    Viestejä:
    726
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Ilmeni pieniä ongelmia näyttiksen kanssa. Pelatessani L4D:ia ja Cod5:sta, puski aina tuollaista erroria ja sitten kaatu: http://www.aijaa.com/v.php?i=3157061.jpg . Kysymys kuuluukin mitä pitäisi tehdä? Kuitenkin uusi näyttis (alle 1kk vanha). :)
    EDIT: Kaatuili ilmeni kait kun olin formatoinut ja asentanut xp:n uusiksi..?
     
    Viimeksi muokattu: 27.11.2008
  2.  
  3. EasyNote

    EasyNote Regular member

    Liittynyt:
    22.08.2008
    Viestejä:
    322
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Kokeile vanhempia, tai uudempia ajureita.

    En usko, että kovalevyn formatointi vaikuttaa siihen, tuo sinun virtalähteesi kyllä voi olla aika heikoilla, joten sekin saattaa vaikuttaa.

    Tuokin kokoonpano varmaan sen ~400W vie rasituksessa.

    Ainakin näytönohjain vaatii jonkun verran, mutta suosittelen kokeilemaan eri ajureilla, ja myös uudelleen asentaminen voi auttaa.
     
  4. lauri_lr

    lauri_lr Regular member

    Liittynyt:
    31.03.2006
    Viestejä:
    3,401
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Höpönpöpönpöppöö, poweri on kyllä vähintäänkin riittävä. Mulla oli kyseinen poweri käytössä E8500 @ >4GHz, HD 4870 ja vesijäähyrompetta eikä hiipumisen merkkejä esittänyt, kesti vielä prossua kellotella 5GHz:n tuntumaan.
    Valmistaja on aika ansiokkaasti kussut tuon powerin nimeämisessä, teho on jotain aivan muuta kuin 430W. Eikä tuollainen kokoonpano rasituksessa kuluta lähimainkaan 400 wattia.

    Koita ajureita, joilla toimi vanhalla XP:llä, jos ei auta niin soittele sinne mistä ostit kysy että miten pitäisi toimia. Kutne tuolla ircin puolella puhuttiin, niin tuo biosin flashays on aina riskialtista puuhaa ja sekin taitaa takuun evätä (ellei Gainwardilla ole sivuillaan toisin mainittu tai että saat päivittää korttiin Gainwardin omia bioseja). Modatut biosit varmasti mitätöivät takuun, eli on turha korttia takuuvaihtoon tyrkyttää jos sisällä on modibios :)
     
  5. T0nDee

    T0nDee Regular member

    Liittynyt:
    01.06.2007
    Viestejä:
    726
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Eipä auttanut ajurien vaihto 8.10 -> 8.9 =(
     
  6. neverlife

    neverlife Active member

    Liittynyt:
    05.05.2008
    Viestejä:
    1,018
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Viimeksi muokattu: 27.11.2008
  7. T0nDee

    T0nDee Regular member

    Liittynyt:
    01.06.2007
    Viestejä:
    726
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Eipä käynnistyny enää pelit omega drivereillä ;D Kokeilen viel 8.1 ajureita..
     
  8. lauri_lr

    lauri_lr Regular member

    Liittynyt:
    31.03.2006
    Viestejä:
    3,401
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Nuo Omegat on 11 kuukautta vanhat ajurit, ei varmasti HD4xxx-sarjan korteilla toimi :p
    T0nDee, Catalyst 8.7 on ensimmäiset ajurit, joilla HD4xxx-kortit toimi.

    Tuskin sen paremmin 8.1:llä toimii, nekin on 10kk:n ikäiset :)
     
    Viimeksi muokattu: 27.11.2008
  9. T0nDee

    T0nDee Regular member

    Liittynyt:
    01.06.2007
    Viestejä:
    726
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Ok. koitampa sit noita 8.7
     
  10. potchi

    potchi Regular member

    Liittynyt:
    22.04.2007
    Viestejä:
    379
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    28
    Viimeksi muokattu: 27.11.2008
  11. Jarska92

    Jarska92 Regular member

    Liittynyt:
    27.10.2006
    Viestejä:
    1,132
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    juu EasyNote kyllä tuo tonden Neo He virtalähde riittää ihan takuuvarmasti, jossain muualla on nyt vika ja uskoisin että ohjelmistopuolella tai jossain, ainahan se voi myös näyttiksessä olla vika.

    tässä nyt tondi eka vähän kyselyjä =D

    kaatuuko vaan noissa peleissä?
    kuinka kauan voit pelata ennenku kaatuu?
    kaatuuko kaikki testiohjelmatkin esim ei atitool testi mene virheittä läpi/furmark/3dmark looppia jne..

    ja senki muuten kysyn tässä että pyöriihän toi näyttiksen tuuletin varmasti? ei ehkä tarvis kysyä mut ku itse pistin accelero twin turbon HD 4870:lle ja twin turbon tuulettimet suoraan näyttikseen kiinni niinku twin turbossa kuuluis laittaa niin CCC (tais olla v 8.8) ei osannut öö.. hallita niitä twin turbon tuulettimia ja ne ei sit vaan pyörineet, piti rivatunerilla pistää itse pyöriin ja automaattinen asetus et aina pyörii tuulettimet sen minkä itse haluaa.. mut ei siitä enempää nykyään mulla on itse tehty välikappale tossa et voin säätää zalmanin säätöpaneelin kautta...

    ja muuten vielä OT:ta... EasyNote: tuo tonden kone vie rasituksessa ehkä vaan jonku noin 200-230W eikä sen enempää, kuulostaahan se pieneltä mutta eiku tehomittari käteen ja mittaileen niin hämmästyy.

    Tondi, sullahan on golden sample eli valmiiks ylikellotettu, ootko koittanut onko vaikutusta laskea kellot normi HD 4850 tasolle? tai en tiedä onko hyötyä mutta kaikkea kannattaa kokeilla kun koneista on kyse, nimimerkillä kokemusta on (esim muistikortinlukija kiinni koneessa XP asennuksen aikana aiheuttaa bluescreenejä sitten kun rupee asentaan nvidian näyttisajureita windowsissa =D)

    njoo mut menee vaan turhaks jos jatkan, kokeile pyöritellä muita pelejä ja testiohjelmia ja kato mitä ne sanoo ja kokeile vaikka nostaa tuulettimen kierroksiakin jos vaikka virransyöttö tai joku muu lämpenis liikaa noissa peleissä tai jotain, ja kokeile vaikka normikellojakin eli tavallaan alikellotat normin HD 4850 tasolle jne.. enpä tästä osaa sanoa enempää aluks... tai ei tuu mieleen ainakaan :S
     
  12. T0nDee

    T0nDee Regular member

    Liittynyt:
    01.06.2007
    Viestejä:
    726
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Ajoin Furmarkin läpi, ei ongelmia. Pelasin TDU:ta, niin ei kaatunut kertaakaan. Muttakun pelaa cod5/L4D niin l4d kaatuu 1-10min pelailun jälkeen tai silloin kun zombeja tulee ruudulle paljon tai kun ampuu paljon. Broidi sano että sillä tuli samanlainen virheraportti kun sen x800 -näyttis lämpeni niin paljon, mulla ei kyl näy lämpenemisen merkkejä kun nyt idlessä 37C ja rasituksessa jtn 45C..
     
  13. Grammari

    Grammari Member

    Liittynyt:
    10.01.2008
    Viestejä:
    96
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Vois yrittää laskea näytönohjaimen kellotaajuuksia stock-tasolle eli 625/993MHz.
    Toi operaatio onnistunee ainakin Atitoolilla ja (ehkä) Rivatunerilla.
     
    Viimeksi muokattu: 28.11.2008
  14. lauri_lr

    lauri_lr Regular member

    Liittynyt:
    31.03.2006
    Viestejä:
    3,401
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Rivatuner 2.20 onnistuu kellottelu, vaikka ajurit olisi 8.10 hotfix tai 8.11.
     
  15. T0nDee

    T0nDee Regular member

    Liittynyt:
    01.06.2007
    Viestejä:
    726
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Eipä auttanu reinstalloimine tai kellojen laitto 625/993..
     

Jaa tämä sivu