Formatointi.. APUA!!

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi Ars3n1c 04.03.2009.

  1. Ars3n1c

    Ars3n1c Member

    Liittynyt:
    04.03.2009
    Viestejä:
    1
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    En löytäny muuta paikkaa kysyä kuin tämä. Elikkäs koneeni on/oli kaapattu ja pitäisi formatoida kone täysin. Painan käynnistyessä f10 pohjassa ja se aloittaa saman tien jonkin asennuksen mutta kun asennus on valmis kaikki mitä oli koneessa ennenkin,on edelleen siellä. Huolto oppaassakin lukee että "tämä toiminto poistaa kaikki koneen oston jälkeen asennetut ohjelmat". En tajua, vinkkejä toisen laiseen formatointiin tai muuta apua kiitos!(anteeksi olen n00b):D
     
  2.  
  3. Henry_FIN

    Henry_FIN Regular member

    Liittynyt:
    30.12.2008
    Viestejä:
    1,032
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Jos on pakettikone, tyrkkää "recovery-cd/dvd" sisään ja odottele tekstiä "Press any key to boot from CD/DVD...". Tässä kohtaa painat mitä tahansa nappia, Käyttiksen uudelleenasennus formatoi käyttöjärjestelmän käytössä olevan kovalevyn.

    Käynnistyksen yhteydessä kannattaa ensin tarkistaa Boot-järjestys.

    1. BIOS/Setup (alareunassa lukee "press *** to enter setup", *** on näppäin, joka vaihtelee emolevyittäin. Itselläni on "DEL".)

    2. BIOS:sta BOOT-välilehti, jossa asetat CD/DVD-aseman ensisijaiseksi käynnistysasemaksi. (boot order tai vast.).

    3. Tallenna asetukset ja poistu BIoS:sta, odottele "Press any key to boot from CD/DVD..."-tekstiä.

    4. Toimi asennuksen yhteydessä tulevien ohjeiden mukaan.

    Kai tästä selvää saa, kysele lisää tarvittaessa.
     
  4. pake10

    pake10 Member

    Liittynyt:
    06.12.2007
    Viestejä:
    97
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Formatoinnin voi tehdä myös niin, että kirjoitat komentoriville format c
     

Jaa tämä sivu