Firewire ja videon kaappaus

Viestiketju Vapaata keskustelua -osiossa. Ketjun avasi nerdee 17.05.2004.

  1. nerdee

    nerdee Regular member

    Liittynyt:
    02.11.2003
    Viestejä:
    495
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Miksi videon kaappaus ei onnistu? Minulla on kaikki piuhat oikein kiinni ja firewirekortti on oiken asennettu. Kuulin että kortti ei ehkä saanut kaikkia tarvitsemiaan ajureita asennuksen yhteydessä. Voiko vika olla tässä? Valmistajaa en edes tiedä joten onko korteille olemassa joitain yleisaureita? Toimiiko videon kaappaus esimerkiksi virtualDubilla? Tarvitseeko painaa muuta kuin "capture avi" nappia?
     
  2.  
  3. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143
    Koita Windows Movie Makerilla kaapata.
    Tarkista myös laitehallinnasta että Firewire kortin päällä ei ole keltaista tai punaista huutomerkkiä.
     
  4. nerdee

    nerdee Regular member

    Liittynyt:
    02.11.2003
    Viestejä:
    495
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    No se firewire kortti kyllä kertoo toimivansa oikein mutta voisko vika olla siinä että käyttis on w98 ja se ei alussa löydä tarpeeksi uusia ajureita? Windows kansiosta se kuitenkin ne hakee.
     
  5. n_r

    n_r Regular member

    Liittynyt:
    01.03.2004
    Viestejä:
    908
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Jos sinulla on FW-kortti niin videota ei kaapata vaan se vaan siirretään nauhalta tietokoneelle ja siksi VirtualDub ei oikein käy. Kokeile vaikka tuota Windows Movie Makeria tai sitten scenalyzer nimistä softaa.

    Jos sulla on w98, niin siihen pitää muistaakseni ajella jotain pätsejä että toimii. FW liitäntä toimii WIN98se:stä alkaen automaagisesti jos oikein muistan.

    FW-korteille ei yleensä mitään erillisiä valmistaja kohtaisia ajureita tarvitse jos ne ovat ohci yhteensopivia. Mutta siis win98:iin tuo tarvitsee asentaa kun se siis ei tue tuota.

    Mitäs virheilmoitusta tuo "kaappaus" yrityksesi heittää ruudulle? Onhan kamera VCR asennossa jne jne
     
  6. nerdee

    nerdee Regular member

    Liittynyt:
    02.11.2003
    Viestejä:
    495
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    No kun on tämä mahtava w98 niin en löytänyt mistään movie maker 1:stä, 2 versiohan ei toimi kuin Xp:ssä ja w2000:ssa. Voitteko suositella jotain muuta kaappaus ohjelmaa? Pakkauksessa ei tullut mitään ajureita ja siinä sanottiin että se "muka" toimii vanhemmissakin windowsseissa. Mistä saan joitain n_r:n mainitsemia pätsejä? No virtual dub sanoo että koneeseen ei ole kytketty kaappauslaitetta vaikka kaikki on kunnossa. Eli mistä uudet ajurit/päivitykset?

    Kortti on muuten ochi yhteensopiva. Kokeilen d-linkin ajureilla ja raportoin sitten lisää.
     
    Viimeksi muokattu: 18.05.2004
  7. nerdee

    nerdee Regular member

    Liittynyt:
    02.11.2003
    Viestejä:
    495
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    No joo ongelma ratkaisu, vian aiheutti rikkinäinen scart liitin. Kiitos kuitenkin avusta! =)
     
  8. n_r

    n_r Regular member

    Liittynyt:
    01.03.2004
    Viestejä:
    908
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Siis kaapaat FireWire kortilla SCARTin kautta, jopas perin kummallista? ;-) Tai no jos se on näitä multi-kortteja niin mikäs siinä.
     
  9. nerdee

    nerdee Regular member

    Liittynyt:
    02.11.2003
    Viestejä:
    495
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Hommahan kävi niin että ensin kartista se hajotti niihin 3 johtoon ( en osaa hienoja nimiä :) Sitte ne johdot meni sellaseen boksiin mistä lähti se firewire koneeseen. Sen boksin hinta oli kuulemma jotain 500e ja se kuulemani mukaan saa kaiken sisään ja ulos.
     

Jaa tämä sivu