Joudun työni takia käyttämään koneella useita eri selaimia. Viime aikoina internet explorer 8 on alkanut kaatuilemaan. Nyt päivitin sen 9 betaan, ja kaatuilu vaan paheni. Eli käytännössä ongelma ilmenee niin, että melkein heti kun käynnistän selaimen, se lakkaa toimimasta ja Windows 7 antaa virheilmoituksen: "IE lakkasi toimimasta. Ongelma keskeytti ohjelman virheettömän toiminnan. Windows sulkee ohjelman ja ilmoittaa onko ongelmaan käytettävissä ratkaisua" Tämän jälkeen selain sulkeutuu eikä tietääkseni mitään ole tehtävissä. Ideoita? Kiitos jo etukäteen. Ja tosiaan, tarkennukseksi, muut selaimet toimivat ihan ongelmitta ja kone muutenkin.
Ilmeisesti kenelläkään ei ole mitään hajua siitä mistä tämä ongelma johtuu. Onkohan tämä afterdawnin palsta vähän hiipunut parin viime vuoden aikana?
Kokeile poistaa tuo 9beta ja asenna 8 takaisin Katso nuo: 1. http://support.microsoft.com/kb/923737/fi 2. http://support.microsoft.com/mats/ie_performance_and_safety/fi?entrypoint=lightbox
Kiitos vastauksesta! Osaisiko joku sanoa, miten Windows Sevenissä poistetaan IE? Sitä ei löydy ohjauspaneelista asennettujen ohjelmien listalta. Aika vaikeaksi on näköjään tehty windowsin omien ohjelmien poistaminen.
Ei sitä voi poistaa, IE on hyvin olennainen osa järjestelmää. Tai no, kai senkin voi jollain tavalla repiä koneelta pois, mutta ei kyllä kannata.
Looginen vastaus. Kiitos siitä. Tosin, en kyllä ymmärrä... Miten IE:tä voi fiksata jos se aiheuttaa ongelmia, jos sitä ei voi kerran un-instata ja instata uudelleen?? Eli toisin sanoen, miten voisin edes poistaa 9 betaa?
IE9 betan saa kyllä poistettua, se löytyy asennettujen päivitysten joukosta, ohjelinkki on tuolla aikaisemmassa jao3: postauksessa: http://windows.microsoft.com/fi-FI/...do-i-install-or-uninstall-internet-explorer-9
saahan sen ien pois sieltä, menee ohjauspaneeliin -> lisää ja poista sovellus -> vasen ylä kulma niin siellä on windowssin "featuret"(sori lyö tyhjää mikähän olis suomeks) sieltä voit ottaa ien käyttöön tai pois käytöstä.
ei siitä ole mitään haittaa jos IE:n poistaa ei meinaan oo omallakaan koneella ie:tä eikä tule on sen verran susi ohjelma.
Tämäkään keino ei oikeasti poista sitä, se vain poistetaan käytöstä siten, ettei sillä päästä nettiin surffailemaan. IE on upotettu hyvinkin syvälle Windowsiin, ja mm. Windows Update käyttää sitä hyödykseen (mulla ei tarkempaa tietoa millä tavalla).
Ns. kaatuilua myös omalla koneela noita ilmoja tulee, mutta selausta voin silti jatkaa, mistähän johtuu, 64bit. W7.sta, vai oletus googlen etusivu asetuksesta, hakukone oletus asetuksena on kuitenkin IE. Vistalla oli kyllä kyseistä ongelmaa, kuin mainitsit että selain sulkeutui, en muista onko kertaakaan W7 aikana tehnyt kyseistä edes IE9.llä. Se hieman ihmetyttää, muuten hieno juttu ettei kuitenkaa selain sulkeudu.
Olen käyttänyt IE9 beta versioa siitä lähtien kun se ollut saatavilla, eikä sen kanssa ole ollut mitään ongelmaa joitain sivuja on pitänyt avata yhteensopivuus tilassa se on ylhäällä sellainen sininen natiainen.Win7 64bit Ult retail.