explorer.exe herjaa

Viestiketju Vapaata keskustelua -osiossa. Ketjun avasi tuomasf 02.02.2004.

  1. tuomasf

    tuomasf Member

    Liittynyt:
    11.12.2003
    Viestejä:
    26
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Oon ladannut yhtä sarjaa DC++:sta. Sitten yritän mennä kansioon missä avit on ladattu. Kansioon tullessani ilmestyy ilmoitus tyyliin Explorer.exe on tehnyt virheen ja kysyy haluanko lähettää ilmoituksen. Tietääkö joku mistä tällainen voisi johtua??
     
  2.  
  3. Fidelaar

    Fidelaar Regular member

    Liittynyt:
    29.07.2003
    Viestejä:
    817
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    siä kansiossa on viallinen filu, pöpöjä, tai sitten on automaattinen esikatselu päällä eikä wintoosa tunnista avin koodekkia... itellä oli kans yks kuvatiedosto sellainen, että siihen kansioon ei ollu asiaa, poistin koko kansion.
    komentokehotteesta voit poistaa jos tiedät mikä filu aiheuttaa ongelman
     
  4. Tuff

    Tuff Active member

    Liittynyt:
    10.10.2003
    Viestejä:
    3,621
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    aivan.. testaa jollakin videoplayerilla mikä filu toimii ja mikä ei.. ja onko tarvittavat codecit asennettu..
     
  5. mika

    mika Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    26.03.2003
    Viestejä:
    5,157
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    116
    tuli ittellä sama ongelma ja just dc:n käytössä, ei ole muilla ohjelmilla tuota tullut. johtuu juuri tuosta esikatselutoiminnosta, carsinkin jos siellä on useita keskeneräisiä latauksia. ei ollut paljon asiaa sinne kansioon -> dc ja koko kansio pois -> ongelma pois :)

    edit: pari kiroitusvilhettä :D
     
    Viimeksi muokattu: 02.02.2004
  6. cronos

    cronos Regular member

    Liittynyt:
    13.03.2003
    Viestejä:
    795
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    jos sulla on käyttiksenä XP ni kannattaa poistaa regeditillä koko esikatselu toiminto koska se saattaa alkaa aiheuttaa monissa aveissa ongelmia eli se lukee sitä leffaa 100% suoritin käytöllä ja se ei lopu kuin task managerista lopettamalla, googlen kautta löysin ohjeet mitä pitää rekisteristä poistaa että esikatselu toiminto poistuu käytöstä, en muista enää niitä, mutta koita googlesta.
     
  7. tuomasf

    tuomasf Member

    Liittynyt:
    11.12.2003
    Viestejä:
    26
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Homma OK!! Aukasin ko. kansion ja Xp alko heittää niit esikatselukuvia niist aveista ja siihen kohtaan mihin se stoppas ja heitti sen virheen niin poistin sen avin ja nyt toimii. Kiitos paljon
     

Jaa tämä sivu