Terve Tarkoituksena olisi opastaa kaveria tietokoneen käytössä. Puhelimen kautta hieman hankalaa, välillä. Helpottas kummasti jos saisi jotenkin yhteyden kaverin koneeseen ja voisi omalta koneelta näyttää miten joku juttu tehdään. Löytyykö tällaisia sovellutuksia?
Kiitokset linkistä Vai helppo, öhöm. Varmasti kun sen osaa. Lukasin ohjeet ja ei ihan auennut toi yhteyden otto. Pitääkö molempiin koneisiin asentaa sama softa? Yhteys menisi seuraavasti: tietsari-> telehell TW-EA510 (NAT ja palomuuri)-> kaverin modeemi (NAT ja palomuuri)-> kaverin kone. Mitä toi nyt oikeen tarkoittaa? Papukaijamerkki sille kuka tekee ohjelmasta suomalaiset ohjeet. edit: typo
Elikkäs, ainoa vähän vaikeampi asia tässä on tehdä NAT:iin porttiohjaus ja palomuuriin sääntö. Itse ohjelman asennus/konfigurointi on todella helppoa. Sama ohjelma asennetaan tosiaan molempiin koneisiin. Ainoa asetus mikä on hyvä määrittää heti alussa, on salasana. Periaatteessa kaverisi koneessa tarvitsee olla vain tuo VNC Server ja itselläsi Viewer, mutta oletuksena se asentaa molemmat samalla. Ohjelmien asennuksen jälkeen modeemin NAT:iin porttiohjaus. Eli tämä porttiohjaus tehdään koneelle johon asennetaan VNC Server, eli jota tullaan etäkäyttämään. Viewer koneelle ei tarvitse tehdä porttiohjausta. TeleWell TW-EA510 http://www.telewell.fi/ohjeet/tw_ea510/tw_ea510_ohjeet.htm TeleWell TW-EA510 versio 2 ohjeet, sivunumerot = OHJEKIRJA (pdf) <= versio 2 => sivut 55-56 - laitteen asetuksiin NAT eli TeleWell:in Ohjelmallinen palvelin-asetukset (Virtual Server). => sivu 47 - laitteen asetuksiin palomuuri eli TeleWell:in Pakettisuodatus-asetukset (Packet Filter). => sivu 64 - Asetusten tallennus muistiin VNC käyttää oletuksena porttia 5900.
Eikös ton VNC:n sijasta vois käyttää Windowsin omaa Remote Assistancea? Muistaakseni jollain Messenger versiolla voi jopa suoraan kesken viestimisen pyytää kaverilta apua ja antaa sille käyttöoikeudet omaan koneeseen. VNC softat tosin taitaa olla kevyempiä ja nopeampia.
Mahtaakohan onnistua ollenkaan jos isp:n jakelemat osoitteet eivät ole staattisia vaan ovat dhcp palvelimen syöttämiä dynaamisia tcp/ip osoitteita.??
Onnistuu toki. IP-osoite vaihtuu nykyään todella harvoin vaikka se dynaaminen onkin. Yksi keino on myös antaa sille ip-osoitteelle nimi, jonka perusteella sen löytää verkosta koska vain vaikka osoite vaihtuisikin. Rekisteröinti esim. no-ip.com:iin, ip:lle dns-nimi ja etäpalvelimelle no-ip:n softa valvomaan ip-osoitteen vaihtumista ja sillä selvä.
Toimii vaan jos kaverin koneessa on XP professional. XP Homessa ei pysty etänä käyttämään tuolla windowsin omalla etäkäyttösoftalla.
Entäs jos molemmilla koneilla on dhcp:llä toteutettu yhteys ja esim. adsl motu jossa neli porttinen kytkin nat ja dhcp.. Näiden molempien pitää olla aktiivisia siis nat ja dhcp jotta netti yhteys toimii. Mitenkäs tässä tilanteessa toimitaan..???
Siis eihän tuossa tarvitse tietää kun sen etäpalvelimen osoite, eli sen koneen johon otetaan yhteys ja jota käytetään etänä. Modeemin NAT ja DHCP ei vaikuta asiaan periaatteessa millään tavalla. NAT:ia varten joutuu kuitenkin tekemään porttiohjauksen ja sille etäkoneelle on hyvä asettaa kiinteä sisäverkon ip.
Sanoisin että kannattaa molempien asentaa vain Hamachi ja sitten sen kautta hoitaa tuo yhdistäminen. Hamachi selvittää 99% nateista ongelmitta ja veikkaisin tästäkin tapauksesta selvittävän kun vaan antaa ohjelmalle luvan palomuurin sitä kysyessä. Hamachin avulla voidaan lisäksi yhdistää suoraan antamalla vain toisen käyttäjänimi tuolle VNC:lle, vaikkakin siinä myös nuo IP-osoitteet ovat selvästi näkyvillä ja pysyvät aina samoina. Siinä sivussa saatte luoduksi välillenne ihan virtuaalisen lähiverkon, joten vaikka windowsin tiedostojen ja tulostimien jako yms. toimivat niinkuin koneet olisivat LAN:issa. http://fi.wikipedia.org/wiki/Hamachi