Eri näyttisten HD kuva

Viestiketju Näytönohjaimet - Apua, kokemuksia ja vinkkejä -osiossa. Ketjun avasi QcK 30.07.2008.

  1. QcK

    QcK Regular member

    Liittynyt:
    24.06.2007
    Viestejä:
    387
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Onko niin, että jos yhdistää HD3870 HDMI liitänällä, niin saa paremman kuvan kuin esim. 8800 GTS (G80 tai G92) tai 8800GT ?
    Olen vain ymmärrätänyt että ei kai tuo HD merkintä tuossa AMD:n näyttiksessä ihan turhaan ole vai onko molemmissa samanlainen kuva? Olen kuitenkin kuullut, että HD3870 on paremmat video ominaisuudet kuin 8800GT:ssä, joten mitä tolla sitten tarkotetaan?
     
  2.  
  3. Bluekkis

    Bluekkis Active member

    Liittynyt:
    04.08.2003
    Viestejä:
    2,235
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    'HD' on vain osa Radeon HD nimeä. HD ei yleensäkkään ole mikään toiminnallisuutta kuvaava lyhenne vaan useimmiten pelkkä markkinointi termi. Ainut tapaus kun sillä on enemmän merkitystä on taulu telkkareiden resoluutio erot. ( 720p vs 1080p )

    HDMI liitäntä ei myöskään kuvanlaadullisesti eroa mitenkään eri korttien välillä tai DVI liitännästä. HDMI siirtää täysin samaa digitaalista signaalia kuin DVI liitäntä. Ainut ero on tuki kryptatulle kuvansiirrolle ja audiolle samassa kaapelissa.

    Nuo video ominaisuudet viittaavat uusimmissa näytönohjaimissa oleviin rautatason videon purku ominaisuuksiin. Esim. mpeg2 ( DVD ) ja x264 ( BluRay ) videoiden purku sujuu näytönohjaimen kautta rasittamatta prosessoria sen kummemmin. Ominaisuuksiltaan uusimmat radeonit ja geforcet on jotapuiilleen samalla viivalla ja nopeus erot käytännössä merkityksettömiä sillä modernit prosessoritkin purkavat videoita aivan yhtä hyvin. Ainakin vielä jokin aika sitten radeoneissa oli kuvanlaatu videoita purkaessa parempi kuin geforceilla, tiedä sitten onko tilanne parantunut ajureiden myötä.
     
    Viimeksi muokattu: 30.07.2008
  4. rmCowboy

    rmCowboy Regular member

    Liittynyt:
    11.08.2007
    Viestejä:
    1,168
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Ja noisssa HD radioneissa on myös äänipiiri, eli saa esim telkkaan siirretty kuvan sekä äänen samaa johtoa pitkin.
     
  5. tubbana

    tubbana Active member

    Liittynyt:
    01.10.2004
    Viestejä:
    1,316
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Integroidullakin näyttiksellä saa ihan yhtä hyvän kuvan kun tollasella kalliimmallakin. Moni integroitu ei vaan taida rautapurkua hallita, joten kuorma jäisi prossulle
     
  6. QcK

    QcK Regular member

    Liittynyt:
    24.06.2007
    Viestejä:
    387
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Ok, eiköhän kaikki tullu jo selväks. Kiitokset. :)
     

Jaa tämä sivu