Epson stylus dx4850 ongelmia

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi pixue 15.03.2009.

  1. pixue

    pixue Member

    Liittynyt:
    11.05.2005
    Viestejä:
    11
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    ei taida liittyä tähän keskustelualueeseen mutta osaisiko joku kertoa miksi tulostin tulostaa hyvin tekstiä mutta ei kuvaa? ollut käyttämättä kauan, puhdistettu päät monta kertaa ja siis teksti ok. ei ole styluksen oma muste mutta yhteensopiva, siinä syy?
     
  2.  
  3. FerrariHX

    FerrariHX Regular member

    Liittynyt:
    29.11.2007
    Viestejä:
    124
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Joskus tulostimet ei tulosta kuvaa jos se on jotenkin suojattu tjtn. Ootko kokeillu muita kuvia tai jotain omaa tekemääs kuvaa. Katos vielä onko sulla siellä tulostimessas väripatruunaa ja mustepatruuna.
     
  4. pixue

    pixue Member

    Liittynyt:
    11.05.2005
    Viestejä:
    11
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    on patruunat ja tekstiä kyllä tulostaa. ei tulosta testi-sivua tulostaessa windows "logoa" joka pitäisi näkyä yläkulmassa eli ainoa mikä näkyy huonosti, on kuva.
     
  5. FerrariHX

    FerrariHX Regular member

    Liittynyt:
    29.11.2007
    Viestejä:
    124
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Oliskohan sitte ohjelmassa jotain vikaa? Meinaa siis että jos tulostinta ei ole säädetty siinä ohjelmassa millä yrität tulostaa sitä kuvaa. Ja siis pientä tarkennusta, että tulostaako se siis tyhjän paperin vai eikö se tee mitään?
     
  6. pixue

    pixue Member

    Liittynyt:
    11.05.2005
    Viestejä:
    11
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    en ole asentanu tähän uuteen vistaan kuin tarvittavan ajurin ja liittänyt tulostimen koneeseen (en tiedä olisiko pitänyt ladata koneelle jotain epsonin levykkeiltä, en muista tuliko niitä?)

    Kuva tulee kyllä jotenkuten. Pidin parin päivän tauon ja yritin uudelleen niin kuva oli siedettävä (näkyi kokonaan mutta liian haalea) kun olin tulostamassa samaa kuvaa uudelleen niin kuva vain paheni joka tulostus kerran jälkeen ja kuvan kohdalla ns. raitaa sekä ylimäärin mustetta joissakin kohdissa...

    olisikohan muste ongelmana koska se ei ole juuri tämän tulostimen omaa vaan yhteensopivaa, epson valittaa ainakin musteesta.
     
  7. FerrariHX

    FerrariHX Regular member

    Liittynyt:
    29.11.2007
    Viestejä:
    124
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Mun kaveri kertoili, että jos musteet tulostuu epätasasesti, niin koita ravistaa tulostinta(tai niitä patruunoita), jolloin ainaki sillä se tulosti parempaa jälkeä. Mä veikkaisin että ongelmana on toi sun väripatruuna, mutta voit vielä testata esim. tulostamalla mustavalkokuvan. Mutta kylhän se siltä näyttäs, että patruunoissa on jotain vikaa, joten jos et keksi enää mitään muuta niin uudet patruunat vaan tilalle, koska voihan se olla että ne musteet on jotenkin ajan kuluessa pakkautunu sinne sisälle.
     

Jaa tämä sivu