Olen ekaa kertaa tekemässä näitä juttuja, eli jeesii, bliis! Eli, kun kaappaan videokamerasta pinnaclella Mpec2 laadulla videoo, se valmistuttuaan rupeaa enkoodaamaan, onko se välttämätöntä? Siinä kun tuntuu menevän ikuisuus. Voiko sen keskeyttää ja sit alkaa editoimaan ja siirtää DVD-R:lle? Näkyykö tolla Mpec2 laadulla edes videot kotiDVD-soitimissa? Ja kun en tiedä kaikkee kysyä, tollainen alusta loppuunohje olis kiva, jos vaan joku viittii jeesii!
Ensinnäkin tuota MPEG-kaapausta EI SUOSITELLA jos tarkoitus on editoida materiaalia, vaan silloin ainoa oikea tapa on DV full-quality capture joka ei varsinaisesti "kaappaa" vaan siirtää kamerassa olevan DV-videon sellaisenaan koneelle. Editoinnin ja mahdollisten valikkojen (menus) ja kappalemerkkien (chapters) teon jälkeen kun siirryt Make Disc puolelle levyn tekoon niin Studio tekee koodaukset ennenkuin aloittaa levyn polton. Jos kuitenkin välttämättä haluat kaapata MPEG-laatuisena niin sinun on hyvä ymmärtää seuraavat asiat: Oletuksena Studio silloin itse päättelee riittääkö koneesi tehot reaaliaikaiseen kaappaukseen vai pitääkö turvautua tuohon kaappauksen jälkeiseen koodaukseen. Tehokkaallakin koneella saattaa jälkikoodauksella yleisesti ottaen saada hieman parempilaatuista jälkeä ja myös synkkaongelmia tulee hieman harvemmin kuin reaaliaikaisella kaappauksella. Jos koneen tehot eivät riitä reaaliaikaiseen niin tuossa ei tule edes kovalevytilan säästöä koska Studio tekee ensin DV-avin kovalevylle ja sitä sitten koodaa MPEG:ksi ja sitten tuhoaa pois tuon avin, eli melko hölmöä hommaa. Mieluummin sitten suosiolla käyttää DV full Qualityä suoraan. Jos aikaa riittää kokeiluhin niin voit tietenkin käsin kytkeä päälle tuon reaaliaikaisen kaappauksen ja katsoa siirtyykö matsku kunnolla ilman "pudokkaita" (dropped frames) koneelle. Tarkkaa tehovaatimusta en uskalla sanoa mutta jossain 2GHz:n kohdalla tuo raja kulkee? Eli Setup/Capture Format/Presets/MPEG/High Quality (DVD) ja sitten oikealla alhaalla MPEG capture/Encode in real time asetus päälle niin kokeilu voi alkaa... Mutta jospa unohtaisit tuon MPEG-kaappauksen ja tekisit esim. näin: http://www.digivideo.fi/forum/read.php?f=18&i=3175&t=3012#reply_3175
Kiitos Japsu, olen ihan vihreä näissä hommissa, eikä mun kaaliin oikein uppoa noissa ohjelmissa olevat ohjeet, toi oli selkeetä, rupean testailemaan, kiitti vielä!