minulla on kärähtänyt emolevy ja en tiedä menikö prosessorikin rikki. ja olen tilannut verkkokauppa.comista uuden emon joka tukee vanhan prosessorini, mutta mitä tapahtuu jos prosessori on rikki? rupeeko kone huutamaan vai? jos on ja testaan sitä -> kärsiikö muut komponentit ja jos on mahdollista miten testaan prosessorin?
Aina voi olla pieni mahdollisuus siihenkin että rikkinäinen prosessori rikkoisi uuden emolevynkin, mutta todennäköisempää on se että emolevy rikkoo prosessorin eikä toisin päin. Todennäköisesti kone ei käynnisty ollenkaan jos prosessori on rikki ja riippuu ihan emolevystä miten se osaa ilmoittaa rikkinäisestä prosessorista.
Ei prossulle mitään käy, jos kokeilet toimivalla emolla. Se on eri asia, jos alunperin koko vian aiheutti esimerkiksi virtalähde.