Vaihdoin emolevy ASUS A8V ja siinä on tuo coaxial out. Kun kytken sen vahvistimeen niin ilmeisesti se ei tule digitaalisena vahvistimeen.(DVD soitin toimii moittetta optical). Olen säätäny vahvistimessa asetuksiin coaxial tulon. Vahvistimessa on coaxial ja optical tulot. Vahvistimeen tulee kuuden kaiuttimen kuva, kun laitan tavalliseen dvd-soittimeen 5.1 elokuvan pyörimään. Mutta tämä tietokoneesta tuleva coaxial ei taida toimia, tulee vain stereo kaiuttimien kuva. Ääni kyllä kuuluu pro-logic(II)/stereo. Asentelin ajureita emolevyyn, mutta en oikein tiedä mitä pitäisi asentaa. VIA 4in1 ja Realtek AC 97 on asennettuna. Olisko tietoa?
DVD toisto-ohjelmasta täytyy laittaa SPDIF ulostulo päälle, peleistä ei monikanava ääntä tuolla saa ulos digitaalisesti. Eli valmiit AC3 ja DTS ääniraidat toistuvat monikanavaisina.
Kiitoksia! Nyt toimii. Mikäs olis paras ohjelma pyörittää elokuvia; dvd:t levyltä ja avi tiedostot kovalevyltä. Nyt on msi dvd 5.1 - ohjelma.
Media Player Classic on hyvä http://fin.afterdawn.com/ohjelmat/video_ohjelmat/dvd_soittimet/media_player_classic.cfm tai sitten VLC http://fin.afterdawn.com/ohjelmat/video_ohjelmat/dvd_soittimet/vlc.cfm
Kirjotan nyt tähän samaan kun kerran on aloitettu, minulla on Logitechin z-680 sarjan kotiteatterikaijuttimet, ja en saa millään coax/opticalilla ääntä kajareihin. Olen asentanut ajurit mutta siltikään en onnistu saada kuulumaan ääntä, mitä tehdä? edit: niin ja emo oli Asus A8V kanssa
soundman.exe käynnistys ja sitten SPDIF and Analog Audio tai SPDIF valinnalla pitäisi äänet tulla ulos oikein. Tuo soundman.exe löytyy ainakin realtek:in ajureista.
Minulla ei aukea tuo soundman.exe millään, mikäs nyt mättää? Asensin vielä toisen kerran uudestaan eikä auttanut..
käynnistä -> suorita -> sndvol32 tuolta kannattaa kurkkia advanced/lisäasetukset nappia jonka alta toivottavasti löytyy SPDIF/digital output ja ruksi jos sen haluaa päälle.
Kokeillut sekä A3.57 (saatavilla Asus Download sivulta) että A3.80 (saatavilla Realtek:in sivuilta) ajureilla?
Oletko laitehallinnan kautta koittanut poistaa tuota äänikorttia ja sitten kokeillut asentaa uudestaan ajureita?
Tuleeko se säätöpaneelin pikakuvake tuohon kellon viereen? (tummansininen tausta ja keltainen pallo ja keltaisia kaaria)
Ei tule, soundman.exe kuvakkeesta kun yritän avata ohjelmaa, kone lataa ~2sekuntia ja tämän jälkeen ei tapahdu mitään ohjelman aukeamiseen viittaavaa..
Kyllä löytyy tuonlainen tiedosto, kun avaan sen ensimmäisenä tulee ikkuna jossa lukee EQ intial fail!!! ja OK nappi, kun painaa ok aukeaa ikkuna jossa on eq yms muuta sälää.. mutta en ainakaan löytänyt mitään optiseen porttiin liittyvää