Ongelmana on siis tämä, että Gmail on jumittanu tässä sellaset pari viikkoa. Posteja ei pääse lukemaan Firefoxilla, eikä IE:llä. Firefoxilla homma luistaa siihen asti että tulee vasempaan ylänurkkaukseen lukemaan "Loading...", ja siitä ei mene mihinkään, vaikka kuinka kauan odottais. IE:llä sivulataukset sujuu normaalisti tiettyyn pisteeseen saakka, mutta kuitenkin lopputuloksena on vain tyhjä sivu ja alapalkissa lukee "Done". Turvana ovat Avast! ja Zonealarm Pro, en sitten tiedä että blokkaileeko jompikumpi noista. Ideoita?
Gmailia voi tietty käyttää täysin ilmankin tuota web-käyttöliittymää millä tahansa pop3:a tukevalla sähköpostiohjelmalla: Ohjeet asetuksille: Mozilla Thunderbird: http://gmail.google.com/support/bin/answer.py?answer=13285&topic=194 Outlook Express: http://gmail.google.com/support/bin/answer.py?answer=13276&topic=194 Mikä tähansa muu: http://gmail.google.com/support/bin/answer.py?answer=13287&topic=194 Portteja (995, 465, 587) ei ilmeisesti tarvitse gmailin kanssa enää erikseen asettaa vaikka ne ohjeissa mainitaankin...ainakin puhelimessani (3230) posti kulkee kun antaa vain pelkät smtp- ja pop-osoitteet.
Yks ongelma vaan tuossa; en pysty laittamaan tuota accounttia sillain että se hyväksyisi tuon POP:n, koska se pitäs käydä laittamassa päälle sieltä sähköpostin asetuksista johon en pysty kirjautumaan.