Dvd:stä Divx

Viestiketju DivX, XviD ja muut MPEG-4 -formaatit -osiossa. Ketjun avasi k954 28.05.2004.

  1. k954

    k954 Member

    Liittynyt:
    29.10.2002
    Viestejä:
    40
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Onko olemassa mitään todella simppeliä ohjelmaa, tyyliin muutama napin painallus millä saisi dvd:n muutettua divx muotoon.Kiitos
     
  2.  
  3. cronos

    cronos Regular member

    Liittynyt:
    13.03.2003
    Viestejä:
    795
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    No joo onhan noita esim. easy divx, DVDx ym...joissa määritellään input ja output ja audio asetukset ja softa hoitaa loput mutta laatuhan kärsii siinä aina kun tolla tyylillä tehdään, net´ti on pullollaan ohjeita eri softilla että ei muuta kuin hakemaan.
     
  4. mvnet

    mvnet Regular member

    Liittynyt:
    05.03.2004
    Viestejä:
    179
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Parhaiten tuo onnistuu eri ohjelmilla. Aluksi saattaa vaikuttaa turhauttavalta kun DVD:n muuntoon DivX:ksi tai XviD:ksi tarvitaan kymmenkunta eri ohjelmaa, mutta kyllä se on oikeasti ihan helppoa noilla eri ohjelmilla kun on vain kunnon ohjeet.

    Ja itse suosittelen XviDin käyttöä DivX:n sijaan. Kuvanlaatu on mielestäni hieman parempaa eikä XviD-koodekin mukana tule mitään spyware-ohjelmia kuten DivX-koodekin tapauksessa. XviD on myös tiedostokooltaan pienempi.

    Tein ohjeet DVD:n muuntoon XviD:ksi. Ohjeet löytyvät osoitteesta http://koti.mbnet.fi/mvnet/tiedostot_dvdt_cdlle.php
     
  5. pfr

    pfr Member

    Liittynyt:
    07.12.2001
    Viestejä:
    36
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    mvnet, ihan näppärät ohjeet olet kirjoittanut. VFAPIa ei kannata kuitenkaan enää nykyään käyttää, sillä se tukee vain RGB-väriavaruutta, eli joudutaan konvertoimaan turhaan kaikki materiaali rgb:ksi.

    VFAPI:n tilalle avisynth, jossa tehdään myös kaikki filteröinti ja samalla selvitään sitten virtualdubissa pelkällä fast recompress:lla.
     
  6. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143
  7. Tome

    Tome Guest

    "XviD on myös tiedostokooltaan pienempi."

    Tarkoititko, että xvidin asennuspaketti on pienempi kuin divx:n? No eipä tuollaisella asialla ole mitään merkitystä. Itse käytän aina divx:ää, koska se on nopeampi ja tekee selkeämmän kuvan kuin xvid, xvidillä tulee sumuinen kuva ja divx:llä saman leffan kuva on terävämpi. No kukin taaplaa tyylillään ja näkee asiat erilailla.

    Auto Gordian Knot on todella hyvä, kokeile sitä.
     
  8. pfr

    pfr Member

    Liittynyt:
    07.12.2001
    Viestejä:
    36
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Tuo sinun toteamus siitä että xvid tekee sumeampaa kuvaa kuin divx on juuri päinvastainen mitä testit ovat kertoneet. Divx5:llä on tendenssi pehmentää kuvaa (blur) siinä missä Xvid säilyttää detaljit paremmin.

    Tietämättä taustoja tarkemmin voisin veikata että xvid-asetuksesi eivät ole olleet optimaaliset.

    Käyttämällä Xvidiä päästään mielestäni parempaan laatuun (subjektiivista), eikä tarvitse pitää koneellaan sitä spyware-ohjelmaa mikä divx5:n mukana tulee.

    Doom9:n vertailuun ei voi linkittää suoraan, mutta käy vaikka siellä katsomassa codec comparison. (http://www.doom9.net)
     
  9. mika

    mika Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    26.03.2003
    Viestejä:
    5,157
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    116
    Spybot ainakin poistaa tuon kivuttomasti..ei pyöri enää prosesseissa sen ajon jälkeen.
     
  10. pfr

    pfr Member

    Liittynyt:
    07.12.2001
    Viestejä:
    36
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Pakkaako Divx5 silti kivuttomasti videota?
     
  11. Siku

    Siku Regular member

    Liittynyt:
    05.10.2002
    Viestejä:
    822
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Jos sinulla on asennettuna DivX 5.x Adware-versio ja poistat kyseisen Adwaren, niin et voi enää enkoodata mitään sillä samaisella versiolla DivX:stä. Dekoodaamistuki säilyy kylläkin, mutta enkoodamistuki häviää, näin oli asian laita ainakin jossain DivX 5.x-versiossa...
     
  12. Tome

    Tome Guest

    Jep molemmat enkoodarit on perusasetuksilla, eli jos joku tietää hyvät asetukset xvidin (uusin) enkooderiin (myös divx 5.11. pro) niin voisiko laittaa ohjeet tähän threadiin ja mielellään sellaiset, jotka toimii AGK 1.3b:n kanssa (on ollut ongelmia näiden toiminnassa).
     
    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 06.06.2004
  13. Siku

    Siku Regular member

    Liittynyt:
    05.10.2002
    Viestejä:
    822
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Viimeksi muokattu: 06.06.2004
  14. NeFer

    NeFer Active member

    Liittynyt:
    19.07.2002
    Viestejä:
    1,601
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    SimpleDivX
     

Jaa tämä sivu