Joo eli tossa kasasin uuden koneen, ja nyt ku vetää minkä tahansa dvd elokuvan sisää ni mikää softa ei pysty tunnistamaa sitä. Normi Divx yms. leffat kyllä pyörii, mutta ei mikää dvd:llä oleva. Dvd asema on LG:n asema (HL-DT-ST DVDRAM GSA-H10N SCSI CdRom device) Tarviiko joitain codecceja asentaa? Ku vanha kone tunnisti ihan nätisti ilman ongelmia. LISÄYS: Ainoa joka toistaa on VLC player.
Tarviit MPEG-2 decoderin. Kokeiles vaikka tätä: http://www.free-codecs.com/download/GPL_MPEG-1_2_DirectShow_Decoder_Filter.htm VLC:ssä on oma dekooderi,joten siksi sillä pystyy toistaa.
WinDVD tai PowerDVD:n asentamisella pitäisi myös onnistua esim. Windows Media Player:issä katselu. Hyvä ilmainen ohjelma on Media Player Classic.