Hei kaikille, olen varmaan 1000:s,joka kysyy ja pyytää tyhjentävää vastausta seuraavaan:Miten saan dvd:n siirrettyä D:ltä kovalevylle ja sieltä taas polttamalla tyhjälle dvd-levylle.Cd-levyjen kanssa ei ongelmia.Käytössäni on Nero,mutta en saa sitä suorittamaan toimintoa. Ovatko musiikki-dvd/leffat tiedostoltaan vain liian suuria?Kiitos,jos joku vastaisi.
Rippaaminen, eli tuo kopiointi onnistuu helposti dvd shrinkillä ja siihen ottaa vielä lisäavuksi tuon anydvd:n niin saat ne helposti kovolle ja sitten voit polttaa ne taas siitä eteenpäin. Ja tässä vielä opasta miten kopiointi tapahtuu tuolla dvd shrinkillä: http://fin.afterdawn.com/artikkelit/arkisto/dvd-9_dvdr-levylle_dvd_shrinkilla.cfm
Onnistuuko myos kopiointi niin että musa dvd levyjen valikot ja kappaleet ovat kuin alkuperäisessä. Olen toistaiseksi onnistunut dvd decrypterillä vain saamaan yhden fileen kovalevylle jossa koko sisältö on yhdessä pötkössä... Mulle riittäisi että saisin musa dvd:t kovalevylle josta voisin niitä toistaa,mikä olisi helpoin tapa? Dvd Shrink on tuttu ja sillä olen jotain fileitä saanut aikaiseksi mutta en mitään järkevää alkuperäisen kaltaista valikkoa ja järjestystä. Anydvd on vieras ohjelma. Kiitos
Kylla uskoisin etta pitaisi tulla samalla tavalla kuin alkuperaisessa, jos prosessin tekee oikein niin kylla pitaisi olla samanlainen kuin alkuperaisen. Muistaakseni shrinkissa sai valittua luoko se imagen, video_ts kansion vai minka. Itse en valitettavasti voi tarkistaa asiaa nyt. Jos haluat vain kovolle kopion, niin asetuksista pitaisi ottaa pois tappi kohdasta burn after backup tms. Anydvd auttaa noiden kopiointisuojien kanssa, sen ei tarvitse kuin olla paalla, eli tuolla oikeassa alanurkassa kellon vieressa sen kuvake. Teksti on nyt vahan jannan nakoista kun ei ole suomalaista nappista kaytossa
Se muuten onnistui Shrinkillä ! kun poistin kruksit kohdista,ettei pakkaa ja ei ala polttamaan,tuli yks iso file joka ainakin Media Playerillä pystyi toistamaan haluamansa kappaleen. Mutta en Mediaplayerillä saanut ihan koko näyttötilaa vaan sillä jäi ylä ja ala reunoihin pienet "raidat",kun on tarkoitus videotykille kuva ajaa niin tarviin playerin jolla saa kuvan koko näytöksi,ja jos vielä pystyisi jotain soittolistoja tekee...onko ajatuksia ? Kiitos jo tästä !
Hymmm...paitsi en löydä kappalelistaa,eli et vois valita jonkun kappaleen vain eikä se soita koko levyä...Media player 10:ssä se ilmestyi oikealle jossa oli kaikki levyn kappaleet allekkain...no pitä tutkia..
Oliko se valikko itse tuossa DVD-levyssä vai tulivatko ne erikseen tuohon Windows Media Player:in playlistiin?
Kun musiikki dvd:ssä on kappaleet ja niiden nimet niin se lista tuli Media Player 10 "kappalelistaan" oikealle. Elokuvassahan ei niin haittaisi mutta jonkin tietyn musiikki kappaleen valitseminen onkin vaikeempaa...
Ei näköjään ole koko navigate valikko käytettävissä kun vob. fileen avaan,ihan harmaana koko valikko... Dvd Shrinkillä tein vob. fileen,muuten kyllä toimii mutta en siis saa valittua jotain tiettyä kappaletta alkaa vain alusta soittamaan.
No joo auttaa siihen että nyt navigate valikko aukeaa ja antaa sieltä yhden "title 1" valikon mutta eipä siitä mitän tapahdu...ja päsee myös dvd:n omaan valikkoon ei vaan tapahdu sieltä mitään kun klikkaa kappaletta.
Se navigointi on varmaan mennyttä (jos siis chapterit/titlet ei toimi). Sitä en tiedä tiedä miten Windows Media Player näyttää nuo kappaleet ilman noita kappale-tietoja.