elikkäs koitan pelata cod4 ja se tarvitsee dvd aseman. minulla on käytössä hp:n dvd740, joka siis on polttava dvd asema, mutta mitään ei tapahdu kun laitan cd:n sisään (valo vilkkuu vähän aikaa raksuttaa sitten ei mitään). se on toiminut toisella pelillä joka tarvitsee sekin dvd aseman, mutta välillä takkuilee. asema on ostettu koneen kanssa amerikasta ja mietin voiko sillä olla jotain merkitystä kun peli on suomesta. koitin etsiä tietoa muualta netistä, mutta en löytänyt tähän vastausta. uusi kysymys luovutan tämän kanssa hp:n sivuilla on vuoden pituinen keskustelu samasta aiheesta eikä ratkaisua tähän ole. eli mistä näen toimiiko tämä koneessani http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=21097 ja toimiihan tuo nyt sen cod4:n ja muiden pelien kanssa?
jos kukaan ei tiedä tähän vastausta ni ajattelin ostaa uuden aseman. tällänen ihan perus dvd asema http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=21097 en tarvi mitään polttavaa, mutta mietin että mistä nään sopiiko tämä omaan koneeseen ja onko se helppo laittaa itse paikoilleen?
Eli sulla on varmaa väär aluekoodi asemassa sen voi vaihtaa 4 kertaa. Eli mene laitehallintaa ja hae sieltä kyseinen asema ja sen aseman ominaisuudet ja sieltä voi vaihtaa aluekoodia.
aah kiitos! ajattelinkin että tuo voisi olla vikana, mutta suomalaista dvd:tä sisään laittaessa se ei ole kysynyt haluanko vaihtaa aluekoodia vaikka toisessa koneessa näin teki, joten ajattelin ettei sitä voisi jostain syystä vaihtaa. noniin kokeilin mutta ei tuokaan auttanut. aseman valo vilkkuu hetken ja sitten ei mitään. mutta luovutan nyt tämän kanssa hp:n sivuilla on vuoden pituinen keskustelu samasta aiheesta eikä ratkaisua tähän ole. eli mistä näen toimiiko tämä koneessani http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=21097 ja toimiihan tuo nyt sen cod4:n ja muiden pelien kanssa?
tiedän, mutta se ei ole näytönohjaimeni ja se oli ainoa joka olisi voinut olla se ja minulla on jo everest ja sieltä koitin katsoa mutta se ei tiedä mikä se on
Eikös tuo Xpress 200 ole myös piirisarja? http://plaza.fi/muropaketti/artikkelit/emolevyt/asus-a8n-sli-deluxe-ati-radeon-xpress-200p
Jep. "Piirisarjaa on saatavilla kahtena versiona, joista toinen sisältää DX9-tasoisen integroidun näytönohjaimen ja toinen ei."