DLNA:n kautta videot väärällä kuvasuhteella ja resoluutiolla!

Viestiketju WLAN ja lähiverkot -osiossa. Ketjun avasi Lurppax 16.11.2010.

Viestiketjun tila:
Viestiketju on suljettu.
  1. Lurppax

    Lurppax Member

    Liittynyt:
    18.07.2009
    Viestejä:
    61
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Jees, Windows 7 on alla, Samsung 8-sarjanen led-telkkari (kaiketi mallinumero ue46b8050xw) olohuoneessa. Sain DLNA verkon toimimaan, voin selata videoita suoraan televisiosta, mutta ongelmana on niiden väärät resoluutiot!

    Jotkin laajakuvaohjelmat ovat skaalattuna 4:3 (vaikka yrittää vaihtaa eri kuvasuhteita) ja osa muuten vain huonolla kuvanlaadulla. Kuitenkin jos toistan videoita ulkoiselta kovalevyltä, ne toimivat kokoruudussa ja täysin moitteettomasti.
    Jostain luin, että windows 7 määrittelee lähetettävän streamin prosessorin "arvoasteikon" mukaan, mutta wintoosa antaa meikän koneessa kaikelle muulle paitsi kovalevylle 7,4. Kovalevy on sitten 5,9.

    Missä siis mahtaisi olla vika? :S Onko mun vaan pakko hyväksyä ettei nämä suostu streamaamaan hyvää videota ja aina siirreltävä kovalevyä huoneesta toiseen?
     
  2.  
Viestiketjun tila:
Viestiketju on suljettu.

Jaa tämä sivu