DIV3 AVi - MPEG

Viestiketju DivX, XviD ja muut MPEG-4 -formaatit -osiossa. Ketjun avasi Letukka 07.01.2005.

  1. Letukka

    Letukka Member

    Liittynyt:
    17.12.2004
    Viestejä:
    20
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    DIV3 AVI -> MPEG

    Elikkäs ongelma on seuraavanlainen...

    Oli synkkä ja myrskyinen yö. Letukka istui koneensa ääressä ja sai kuningasidean katsoa Simpsoneita DVD-soittimestaan. Soitin oli Phillipsin DVD625. Letukka kävi hakemassa oluen ja CD-RW levyn jolle sitten poltti .avi muodossa olevat pätkät, olettaen pääsevänsä nauttimaan elämän pienistä iloista tämän myötä.

    Kuinka väärässä hän olikaan.

    Noh, ensiksihän einsteinsoitin väitti että No disc, Un Disc, Siehän et kato. Letukka kyrpiintyi ja katsoi eräältä toiselta videocd:ltä missä vika. Hän huomasi että kaikki tiedostot jotka olivat mpeg muodossa, soittimella pystyi katsomaan. Sitten hän rupesi miettimään millähän ilveellä hän saisi Simpson avit muutettua MPEG-muotoon.
    Letukka haki ratkaisua afterdawnista ja irkistä, kokeillen 5 eri ohjelmaa, mm Context Convert Pro, Virtualdub ja AvitoMPEG. Jokainen saatanan ohjelma heitti erroria ennemmin tai myöhemmin, ja tähän vielä kuumeessa olevan Letukan käämit paloivat. Nyt hän sitten tuli ryömimään apua pyytäen Afterdawnin foorumeille.

    MILLÄ IHMEEN ILVEELLÄ SAAN MUUTETTUA NUO AVITIEDOSTOT -> MPEG, ILMAN ETTÄ OHJELMA HERJAA DIV3 (tai vastaavasta) ONGELMASTA?

    Nero ilmeisesti rupesi encoodaamaan mutta jos prosessi kestää 100min parin jakson katsomista varten, ei kiitos. Helpompi sitten katsoa koneelta. Mutta jos joku millään nyt vastauksen tietäisi, arvostaisin sitä suuresti.

    Kiitos.

    EDIT1: ruleviolation, editoitu pois
     
    Viimeksi muokattu: 07.01.2005
  2.  
  3. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143
    tmpgenc
    Kai on divx codec asennettu tai sitten ffdshow:sta (jos asennettu) pistetty VfW asetukset kohdalleen?
     
  4. Letukka

    Letukka Member

    Liittynyt:
    17.12.2004
    Viestejä:
    20
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Noh, TMPGenc homman hoiti. Tosin aikaa menee vielä sen 13min huonoimmallakin laadulla avien kääntämiseen mikä on iso miinuspuoli mutta jos parempaa ei saa niin kaippa sitä noinkin elää. Kiitoksia agentille tästä :)
     
  5. Letukka

    Letukka Member

    Liittynyt:
    17.12.2004
    Viestejä:
    20
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Ahaa. Tänään sitten arvoisa TMPGEnc tai mikä vittu lie ei suostukkaan toimimaan. Valittaa vain unsupported format. Saatana.
     
  6. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143

Jaa tämä sivu